İşte 15 Temmuz'da sahaya sürülen paramiliter güçler

"Silahlı, kamuflajlı karanlık kişiler TSK'yla çatışmaya girmiş"
15 Temmuz'da paramiliter grupların sahne aldığı iddialarına ilişkin somut görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Sosyal medyada paylaşılan yeni görüntüde, silahlı bir kişi "polisin yardım istemesi üzerine geldik" diyerek, askeri bir alan etrafında eğilerek yürürken görülüyor.

Başında siyah bir bere olan sözkonusu kişi, IŞİD tarzı sakalı, siyah güneş gözlükleri ve üzerindeki kamuflaj kıyafetiyle "eğitimli" görüntüsü veriyor. Askeri birliği çevreleyen duvarın etrafında eğilerek yürüyen kişi silah ve ambülans sesleri arasında elindeki tabancasıyla yürüyor.

"ŞU ANDA ÇATIŞMADAYIZ"


Silahlı kişi video kaydının başında "Selamün aleyküm arkadaşlar şu anda çatışmadayız" diyor. Bu sırada arkadan silah sesleri de duyuluyor.

15 Temmuz gecesi pekçok askerin paramiliter kişiler tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti. "Çatışmadayız" diyen kişinin kim olduğu, herhangi bir askeri ya da sivili öldürüp öldürmediği bilinmiyor.

"POLİSİN YARDIM İSTEMESİ ÜZERİNE"

Dikkat çeken bir başka cümle ise eli silahlı sözkonusu kişinin "Polisimizin yardım istemesi üzerine yardımlarına geldik" demesi. Arkasında konuştuğu kişilerle bir ekip olduğu anlaşılan kişinin hangi yapıya mensup olduğu videodan anlaşılmıyor. Ancak polisin yardım istemesi üzerine geldiklerini söylemesi, bir yapılanmanın varlığına işaret ediyor.FATİH TEZCAN İHH'YA İŞARET ETMİŞTİ

AK Milislerin önde gelen isimlerinden Fatih Tezcan,  15 Temmuz gecesi İHH'nın silahlı güçlerinin sahaya indiğini bizzat açıklamıştı. Böylece devletin dışında iktidar tarafından paramiliter güçler olduğu bizzat İHH'nın içinden bir isim tarafından açıklanmıştı. Tezcan, sözkonusu güçleri İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın yönlendirdiğini de söylemişti.

SİVİL ÖLÜMLER DE TARTIŞILIYOR

15 Temmuz gecesi halkı galeyana getirmek için özellikle Boğaziçi Köprüsü üzerinde sivil vatandaşların üzerine sözkonusu paramiliter güçler tarafından ateş açıldığı iddia edilmişti.

Bu iddialar henüz ispatlanamasa da ortaya çıkan yeni görüntüler ve Fatih Tezcan'ın sözleri 15 Temmuz gecesi paramiliter bazı güçlerin varlığını ve çatışmaya girdiklerini doğruluyor. Bunların İHH ve SADAT yapılanmasıyla ilişkili gruplar olduğu iddialar arasında.

 


 O KİŞİ SURİYE'DE ÇATIŞAN İBDA-C MİLİTANI
15 Temmuz gecesi silahla çatışmaya giren bu kişinin “Nakşi Sırrı Kavgamız” adlı Facebook hesabında yaptığı paylaşımlarda ise İBDA-C’ye yakın Müslüman Anadolu Gençliği mensubu olduğu ve Suriye’deki çatışmalara katıldığı anlaşılıyor.


SURİYE'DE ÇATIŞMIŞ BİR CİHADİST
Bu kişinin ayrıca, Suriye’nin Lazkiye ilinin kuzeyinde “Türkmendağı” olarak adlandırılan bölgedeki cihatçı kampında çekildiği bir fotoğrafta, AKP-MİT güdümündeki “Sultan Abdülhamit Tugayı” saflarında yer aldığı görülüyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ