İhbarcı binbaşı Genelkurmay'ı ikinci kez yalanladı

Genelkurmay'ın geçtiğimiz hafta O.K. hakkındaki açıklaması ikinci kez çürütüldü.
15 Temmuz günü MİT'e giderek ihbarda bulunan Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli Binbaşı O.K. ile yapılan görüşme tutanağı ortaya çıktı.

Binbaşı O.K.'nın savcılığa verdiği ilk ifadesi Yenişafak'ta yayınlanmış ve bu ifadede MİT'e "darbe olabileceğini" söylediği ortaya çıkmıştı. Ancak buna rağmen önlem alınmamış olması üzerine Genelkurmay eleştiri yağmuruna tutulmuş ve Hakan Fidan ve Hulusi Akar'ın kontrollü bir darbe yönettikleri iddiaları güçlenmişti.

Bu iddialar üzerine Genelkurmay hızla bir açıklama yapmış ve özetle "O.K. darbe ihtimalinden sözetmemiş sadece Hakan Fidan'ın kaçırılacağını beyan etmiştir" demişti. 


Ancak kontrollü darbe iddialarını güçlendiren ve Genelkurmay'ı yalanlayan ikinci bir ifade ortaya çıktı. 

Dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen ve bir katibin isminin olduğu tutanakta, pilot binbaşı O.K.'nın adı ve imzası yer almadı. 11 Ağustos 2016 tarihli görüşme tutanağında binbaşının adı ve imzasının olmaması, “Görüşülen kişinin kimliğinin gizli kalması gerektiğinden imzalanmasına gerek olmadığına karar verilerek, iş bu tutanak huzurda bulunan şahıslar tarafından imza altına alınmıştır” diye açıklandı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, O.K.’nın açıklamaları özetle şöyle:

11 Temmuz’dan itibaren ailemle Akçay tatil kampındaydık. 13 Temmuz’da Tabur Komutanım Binbaşı Deniz Aldemir aradı, cuma günü görevde olmam gerektiğini söyledi.

Deniz Aldemir’in arabasındaydık. ‘Telefonu kapat’ dedi. Radyonun sesini yükseltti. ‘Senin hizmetten olduğunu biliyorum, bu akşam faaliyetimiz var, ben Cooger helikopteriyle Hakan Fidan’ı alacağım, sen Murat Bolat’la uçacaksın, çok kan akacak’ dedi. Vatan aleyhine bir şey yapılacağını anladım.

Aklıma MİT geldi. Saat 13.55 gibi nizamiyeden çıktım. Deniz Binbaşı’ya mesaj attım. ‘Ben uçamam’ dedim. Taksiyle 14.20 gibi MİT’e vardık. Kapıdaki görevliye ‘MİT’e TSK içindeki paralelcilerle alakalı bilgi vermek için geldim’ dedim.

Saat 15.00 civarı iki kişi geldi. Anlattım. Tedirgin oldular. Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta ‘darbe faaliyeti olabileceğini’ söyledim. ‘Hakan Fidan’ı almaktan kasıt ne’ diye sordular. Ben de ‘çok kan akacak’ dediklerine göre bu faaliyetin iyi niyetli bir faaliyet olmadığını kendilerine söyledim. ‘Darbe olabilir’ kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum.

Benim (MİT’le) irtibatım bu olayla başlamıştır. Ertesi gün MİT’ten beni aradılar, ‘Güvenlik için seni birkaç gün misafir edelim’ dediler. Yarım saat sonra bir ekip gelip beni aldı.”

O.K. ŞU AN MİT PERSONELİ
Binbaşı O.K. şu an MİT personeli olarak görev yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ