Hulusi Akar'ın darbeyi engellemeye yönelik tavrı yoktu!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargâhı’nın işgal edilmesi ve çok sayıda üst düzey askerin rehin alınmasına ilişkin davada tutuklu sanık eski YAŞ üyesi Akın Öztürk, ifade verdi.
İfadesinin ardında çapraz sorgusu yapılan Öztürk, “Genelkurmay başkanıyla 7 saat geçirdiniz. Ben bu darbeyi engelleyeceğim tavrı var mıydı” sorusuna, “Hayır öyle bir tavrı yoktu. Ama çok üzgündü” diye yanıt verdi.

Öztürk’ün çapraz sorgusu yapıldı. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in, ilk ifadesinde “Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar rahattı” sözünü açıklamasını istemesi üzerine, “Genelkurmay Başkanı rahattı ama endişeliydi” dedi. Mahkeme Başkanın “İstese odadan çıkabilecek durumda mıydı” sorusuna da Öztürk, “Dışarıda silahlı askerler vardı. Etrafında kimse yoktu ama kapıda silahlı askerler vardı” dedi.

Engelleyici tavrı yoktu


Öztürk, Akıncı Üssü’nde Akar’ın tutulduğu odadaki isimlerin üst edasıyla değil kesinlikle tam bir askeri saygı içinde davrandıklarını söyledi. Öztürk, Ömer Faruk Harmancık’ın iki sayfalık bildiriyi okuyup Akar’a “imzalayın” dediğini zinhar, kesinlikle hatırlamadığını belirtirken, “Ama ben çıkmışken bu olmuş olabilir” dedi. Öztürk, “Genelkurmay başkanıyla 7 saat geçirdiniz. Ben bu darbeyi engelleyeceğim tavrı var mıydı” sorusuna, “Hayır öyle bir tavrı yoktu. Ama TSK olarak ‘rezil olduk’ diyordu. Çok üzgündü” yanıtını verdi.

“Ben emrediyorum sizi tutuklatıyorum gibi bir emri de olmadı mı?” sorusuna, “Hayır olmadı” yanıtını veren Öztürk, “En üst düzeyde komutan olarak Akar bir ikazda bulundu mu? Emir komutayı bozmalarından dolayı” sorusuna ise, “Benim yanımda olmadı” dedi.

Dişli, Akar’ın emirlerini uyguluyordu

Öztürk, “Sizin oldu mu?” sorusuna ise, “Olmadı. Çünkü üst komuta kademesinden bir kişiyi gördüm. Evimde otururken Abidin Ünal benim 45 yıllık arkadaşım. ‘Orada bir şeyler oluyor, git bak’ dedi. Demesiydi ben bugün burada olmayacaktım. Genelkurmay Başkanı’nın ‘işgalci konumundasınız’ gibi bir sözü de olmadı” yanıtını verdi. “Mehmet Dişli’nin oradaki pozisyonu Akar’ın emirlerini yerine getiren bir pozisyonda mıydı?” sorusuna karşılık, “Evet. Ona karşı gelecek bir pozisyonda değildi” yanıtını verdi.

Akar, ‘Akın burada kal, tekrar delilik yapmasınlar’ dedi

Akın Öztürk, savunmasında ayrıca şunları söyledi: “Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal aradı. ‘Ankara’da uçaklar uçuyor, ne oluyor bana bilgi aktarır mısın’ dedi. Akıncı Üssü’ne gittim. Odaya girdiğimde Mehmet Dişli, Hakan Evrim, Ömer Faruk Harmancık bulunuyordu. Orgeneral Hulusi Akar’ın yanına giderek, ‘Hayırdır komutanım’ dedim. Komutan da ‘Bunlar bu işi yapıtlar. Bunlarla konuş’ demesi üzerine 143. Filo’ya gittim. Oradaki arkadaşlar ‘Kararlıyız’ dediler. Bu işi 3-5 kez sabaha kadar tekrarladım. 143. Filo’dakilerin ikna olması üzerine durumu Genelkurmay Başkanı’na izah ettim. Komutanla beraber Başbakan’a gidip konuyu anlatın demesine müteakiben ki burada bu konuyu beraber kararlaştırdık. Telefonla konuştuktan sonra fikrini değiştirerek, ‘Akın burada kal, bunları ikna et, tekrar delilik yapmasınlar. Ben seni aldırırım’ diyen Akar, Mehmet Dişli ile birlikte ayrıldı. Bu husus Genelkurmay Başkanına sorulabilir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ