Darbe sanıkları Hakan Fidan'ı işaret etti!

15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili davada öne çıkan kritik ifade gündemdeki yerini koruyor: Özel Kuvvetler özellikle son yıllarda siyasetle iç içeydi, MİT Müsteşar, Başbakan, bakanlar gelirdi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davada iddianamenin okunmasının ardından, sanıklar savunmalarını yaptı.

15 Temmuz gecesi darbeci Semih Terzi'yle birlikte Ankara'ya gelen piyade üstçavuş Ali Güreli, “Basın gerçekleri yazmıyor. Özel Kuvvetler özellikle son yıllarda siyasetle iç içeydi. Kurs törenine MİT Müsteşarı katılıyor, bakanlar, Başbakan geliyordu" dedi.


SEMİH TERZİ KELİME-İ ŞEHADET GETİREREK ÖLDÜ
Sanıklardan Erhan Almaz ise Mahkeme Başkanı İsmail Ademoğlu'nun bir sorusunu cevaplandırırken “Artık herkes silahlı kuvvetleri sorgulayacak. Kimsenin kimseye güveni kalmadı” ifadelerini kullandı. Almaz, Semih Terzi'nin vurulmasını anlatırken, “Canlıydı. İnim inim inliyordu. Kelime-i şahadet getirerek gitti” dedi.

"GENELKURMAY BAŞKANI DAHİL HERKESİN..."
Duruşmada Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir'in avukatı Aykanat Kaçmaz, sanıkların Halisdemir'in vurulma anına dair hiçbir şey anlatmadığını belirtince de, sanıklardan Erhan Almaz şunları söyledi:

"Ömer Başçavuş'un elinde uzun namlulu silah olsa, uzaktan vursa her şey çok güzel olurdu. Metin Yarar'a etiketlemek istiyorum burada. Onun öldürülme anına canlandırma yaptı ama doğru değildi. Ömer Halisdemir, Semih Terzi karşılayanlar arasına karışıp vurdu. Zekai Paşa o gece şöyle dese, herkesi bilgilendirse, veya tabur komutanlarına birebir talimat verse, Ömer Başçavuş'a vur emrini vermeseydi, Semih Terzi laylaylom gelip karargaha çıkıp, koltuğa oturacaktı. Zekai Paşa'dan da emir gelince Ümit Bak'a ne yaptıysak onu yapardık."

Almaz'ın sözleri üzerine Mahkeme Başkanı İsmail Ademoğlu "Şöyle olsaydı, böyle olsaydıyı bırakalım. Ortada bir olay var" dedi.

"BENİ AKSAKALLI SEÇTİ, KUMPAS OLACAĞINI DÜŞÜNMEDİM"
Semih Terzi'ye en yakın isimlerden olduğu belirtilen Topçu Binbaşı Fatih Şahin savunmasına başladı. Semih Terzi tarafından seçildiği iddiasını reddeden, kendisinin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın seçimi ile Tabur Komutanı olduğunu vurgulayan Şahin şunları anlattı:

"Haziran'da 4 ay sürecek Amanoslar operasyonu ile İskenderun'a gönderildik. 1.5 ay geçmeden Zekai Aksakallı'nın yazılı emriyle Diyarbakır'a gönderildik. Bu görevlendirmenin bir kumpas olacağını düşünmedim. Tıpkı Semih Terzi'nin 15 Temmuz'daki emrinden şüphelendiğim gibi." 

Şahin, kendilerine gerekli uyarıları yapmayan ve zamanında gerekli tedbirleri almayan sıralı amirlerinin sorumlu olduğunu soyledi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ