"Cezaevi hücrelerinde ölü olarak bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?"

Gümüşhane Cezaevindeki skandal ölüm ile ilgili CHP’li Gülizar Biçer, Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önerisi verdi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile polislik görevinden ihraç edilen ve dört yıldır tutuklu bulunan Mustafa Kabakçıoğlu 29 Ağustosta Gümüşhane Cezaevi’nde hayatını kaybetti. Kabakçıoğlu’nun karantina hücresinde plastik sandalye üzerinde vefat ettiğini gösteren fotoğrafın ortaya çıkması tartışma başlattı. Bunun üzerine açıklama yayınlayan Gümüşhane Başsavcılığı, Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmeyi reddetiğini öne sürdü. Başsavcılık, görüntüleri sızdıranlarla ilgili de soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İhmaller zinciri sonrası yaşanan acı olay Meclis gündemine de taşındı. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kabakçıoğlu’nun ailesinin suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Karaca, “Kabakçıoğlu ölümü, cezaevinde pandemi koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olmadığı izlenimini gözler önüne sermektedir” dedi.


İHMALİ OLANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILDI MI?

Bold Medya’nın ortaya çıkardığı skandalın ardından Meclise taşınan olay ile ilgili CHP’li Biçer, Mustafa Kabalçı’nın ölüm nedeniyle birlikte şu soruları sordu:

-Hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerin illere /cezaevlerine göre dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir?

-Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kaç ağır hasta bulunmaktadır?

-Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler arasında kaç kronik hasta bulunmaktadır?

-Kamuoyuna yansıyan fotoğrafları göz önünde bulundurulduğunda, ölü olarak bulunduğunda sandalyede oturur halde olmasının sebebi ve gerekçesi nedir?

-Mustafa Kabakçıoğlu’nun herhangi bir kronik hastalığı var mıdır?

-Gardiyan ya da görevlilerin ihmali söz konusu mudur? Hastane yerine tek kişilik hücreye konulmasının gerekçesi nedir? İhmal ya da kusuru olduğu düşünülen görevliler hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümü 29 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Aradan geçen zamanda açıklama yapılmamasının nedeni nedir?

RAHATSIZ OLDUĞU HALDE NEDEN TEK KİŞİLİK ODADA?

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Mustafa Kabakçıoğlu’nun 20 Ağustos, 24 Ağustos ve 27 Ağustosta rahatsızlığını bild-irmiştir. 7 gün içinde üç kere rahatsızlanan ve durumunun kötü olduğu anlaşılan Kabakçıoğlu’nu neden tek kişilik odada tutulmuştur?

-Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında Kabakçıoğlu’nun rahatsızlandığın da hastaneye gitmek istemediği belirtilmiş ve sadece 27 Ağustosta gitmeyi reddettiğine dair tutanak tutulduğu belirtilmiştir. 20 Ağustos ve 24 Ağustos’ta hastaneye gitmeyi reddetmesine dair kanıtlar nelerdir? Ayrıca 27 Ağustos’ta Kabakçıoğlu’nun hastaneye gitmeyi reddetmesi üzerine tutulan tutanak kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

-Cezaevlerinde tek kişilik odada ölü olarak bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

-Adalet Bakanlığı, pandemide cezaevlerinde yaşananlara dair neden “sessiz” kalmakta, temmuz ayından bu yana verileri kamuoyuyla neden paylaşmamaktadır?


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ