Alman istihbarat şefi: Darbenin arkasında Gülen yok

Alman İstihbarat Servisi (BND) Şefi Bruno Kahl: 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen'in bulunduğuna dair bir kanıt yok. Gülen hareketi radikal İslamcı değil, sivil eğitim hareketi, terörist olarak nitelendirilemez.
Alman İstihbarat Servisi (BND) Şefi Bruno Kahl, darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna dair kanıt olmadığını söyledi.

Der Spiegel’e konuşan Kahl, 15 temmuz darbe girişiminin, Türkiye’de kamu çalışanlarını ihraç edip muhalifleri hapsettiği ‘temizlik dalgası’ için ‘bir bahane’ olarak kullanıldığını ifade ederek “Darbe başarılı olsaydı da şu anda gördüklerimizi görecektik – belki aynı derinlikte ve radikallikte değil” dedi.
"CEMAATE TERÖRİST DENİLEMEZ"
Darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in bulunduğuna dair bir kanıt görmediklerini de kaydeden Kahl, “Türkiye, çeşitli açılardan bizi buna ikna etmeye çalıştı, anca henüz bunu başarabildiği söylenemez” dedi.

BND şefi ayrıca, Gülen Cemaati’nin Türkiye’de iddia edildiği gibi radikal İslamcı ve hatta terörist bir örgüt olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, hareketi ‘dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat’ olarak nitelendirdi.

Der Spiegel haberinde, Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasıyla başlayan ve referandum mitinglerine izin verilmemesiyle derinleşen Almanya ile Türkiye arasındaki krize dikkat çekilirken, Kahl’ın sözlerinin dış politikada ‘bomba etkisi’ yaratacağı kaydedildi.


BND Başkanı Kahl'ın açıklaması Alman medyasında da büyük ilgi gördü. Spiegel başta olmak üzere önde gelen medya kuruluşları Bild Gazetesi'nde yayınlanan röportajdan alıntı yaptı. 

Daha önce ABD'ye de bir kaç kez koliler dolusu delilsiz, uydurma evrak gönderen AKP Hükümeti, ABD Adalet Bakanlığı'nı da bu iddiası hakkında ikna edememişti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ