ABD ve Almanya’dan 15 Temmuz uyarısı

Almanya ve ABD, Türkiye’deki vatandaşlarına darbe girişiminin yıl dönümünde etkinliklerin olacağını belirterek seyahat uyarısı yaptı.
Alman dışişleri bakanlığının sitesindeki güncellenen seyahat ve güvenlik uyarısında Türkiye’de 15 Temmuz’da gösteri ve etkinlikler olacağı hatırlatıldı.

Almanlardan politik gösteriler ve kalabalıklardan uzak durmaları istenen uyarıda şöyle dendi: “15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi anısına 15 Temmuz’a kadar ülke genelinde etkinlikler, toplantılar ve kitlesel mitingler planlanmaktadır. Güvenlik durumunun gerginliği gözönüne alındığında, seyahat edeceklere genel olarak kalabalıklardan uzak durmaları tavsiye edilir.”

Uyarıda, OHAL’in halen sürdüğü de anımsatıldı.


ABD de uyardı

Benzer bir uyarı da ABD’den geldi.

Ankara büyükelçiliğinin internet sitesinde yer alan uyarıda, anma etkinliklerine değinilerek şunlar kaydedildi: “Türkiye’deki ABD Temsilciliği bilgilendiriyor ki, 15 Temmuz ve önceki günlerde, darbe girişimi yıldönümüyle ilgili olarak ülke genelinde hükümet ve hükümet dışı organizasyonlarla halka açık yerlerde toplantı ve gösteriler gibi büyük etkinlikler gerçekleşebilir. Türkiye’deki ABD Temsilciliği, Türkiye’de seyahat eden veya yaşayan ABD vatandaşlarını dikkatli olmaya ve gösterilerle büyük kalabalıklardan uzak durmaya çağırıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ