15 Temmuz'u 1 günde unuttular

Yandaş Medya, yeri göğü inlettiği 15 Temmuz ana davasını bir günde unutuverdi. Neden mi?
15 Temmuz ana davası ya da yargı mensuplarının deyimiyle 15 Temmuz Karargah davası iki gün önce Ankara Sincan'da başladı. 

Org. Akın Öztürk, Genelkurmay Başkanı'nın yaveri Yarbay Levent Türkkan gibi isimlerin yargılandığı dava adeta bir film platosu gibi hazırlandı. 

Generalinden, yarbayına kadar tüm tutuklular kollarına giren iki jandarma, her birinin yanındaki tam teçhizatlı komandolar, çatılarda onlarca keskin nişancı ve zırhlı araçlar eşliğinde cezaevi araçlarından indirildiler. 


Sözde bunların hepsi güvenlik içindi ancak tutukluların mahkeme salonunun hemen önünde araçlardan indirilmeleri daha güvenliydi. Oysa yaklaşık 500 metre uzakta indirilip, tek sıra halinde dizildiler. Ve bu 500 metreyi yürütüldüler. Böylece medyanın görüntü alması sağlandı. Yürütülürlerken, halk da Sincan'daki cezaevi yerleşkesi içerisine alındı. Ellerindeki idam iplerini tutukluların üzerine atabilecekleri kadar yakına getirildiler. Böylece film karesi tamamen hazırdı. Anadolu Ajansı kameralarına da istedikleri açılardan görüntü almaları için alanın her yerine kamera kurma hakkı tanındı. 

YANDAŞ MEDYA İÇİN TEK GÜNLÜK HABER
Bu görüntüler çarşaf çarşaf yandaş medyada yayınlandı ta ki ifade işlemlerinin başlamasına kadar. İlk günkü kimlik tespiti ve rutin prosedürlerin ardından ifade işlemleri başladı. 

Orgeneral Akın Öztürk, Genelkurmay Başkanı'nın yaveri, Cumhurbaşkanı'nın yaveri ifade vermeye başlayınca 15 Temmuz gecesi yaşanan gerçek kumpas ortaya çıkmaya başladı. İşkence altında, ilaç verilerek alınan ifadeler tek tek anlatıldı. 

İşte bunlar yandaş medyanın hiç hoşuna gitmedi. Ve bugün yandaş medyanın birinci sayfalarında 15 Temmuz Ana davasından satır yoktu. 

Yeri göğü inlettikleri, 150 bin insanı mesleklerinden ihraç edip, 60 bine yakın insanı tutukladıkları 15 Temmuz sürecinin ana davası yandaş medyada buhar olmuştu. 

HABER GEÇİŞİNİ YASAKLADILAR
İşin daha vahimi ise dün öğle saatlerinde görüldü. İfadelerle kumpas açığa çıkınca yandaş medya davayı görmezden gelmeye başlarken, tüm medyanın haber alabileceği AA, İHA, DHA gibi ajanslar da 15 Temmuz davasındaki ifadeleri haberleştirmeyi bıçak gibi kesti. 

Türkiye'de özgür medya kalmadığı için şu an davadaki ifadeler tam olarak kamuoyuna hiçbir biçimde yansıtılamıyor. Sözcü ve Cumhuriyet gibi gazeteler de "etiketlenme" korkusuyla ifadeleri olduğu gibi yayınlamıyor. Aynı şekilde 15 Temmuz'a en çok ilgi gösteren ODATV de haber geçmeyi kesti. 

Tam karartma hali 15 Temmuz'un sırlarının ortaya çıkmasındaki korkuyu yansıtıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ