15 Temmuz’da darbecilerle çatıştığını iddia eden AKP’li başkan o gece meğer Antalya'daymış!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’da darbecilerle çatıştığını iddia eden dönemin Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün darbe gecesi Antalya’da olduğu ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimine ilginç bir detay daha ortaya çıktı.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı çatıştığını öne süren dönemin Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün Antalya’da olduğu darbe komisyonun toplantısında açığa çıktı.


Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan birlikte yazdıkları Metastaz 2: Cendere kitabında değindikleri konunun ilgili kısmı şöyle:

Ve bazı maskeler de düşüyordu; örneğin…Darbenin yönetim merkezi Akıncı Üssü’nün bulunduğu Kazan ilçesi 15 Temmuz’un en büyük direnişlerinden birine sahne oldu.

Bu direnişi sonrasında, ilçenin adı TBMM tarafından “Kahramankazan” olarak değiştirildi.

Ankara’nın bu ilçesinde darbecilere karşı direnen 9 kişi şehit düştü, 92 kişi de yaralandı.

İşte Kazan’ın kurşunlara göğüs geren şehit yakınlarından ya da gazilerinden daha çok konuşan, daha “kahraman” gibi davranan bir AKP’li belediye başkanı vardı: Lokman Ertürk.

Kazan Belediye Başkanı Ertürk’ün zaman içinde medyaya yaptığı açıklamalardan bazı kesitler verirsek, ne demek istediğimizi anlarsınız:

– Akıncılar Üssü’nde önceleri kapıda uzman çavuş veya onbaşılar beklerdi. Ancak, baktık kapıda rütbeli subaylar ve özel kıyafetli silahlı SAT komandoları vardı. Silahları üzerimize doğrultmuşlardı.

– O gece çok zorlu anlar yaşadık. Hatta, yakıt tankerini patlatıp üssü kullanılmaz hale getirmeyi bile düşündük. 15 dakika boyunca 400’ü aşkın hain üzerimize ateş açtı.

– Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’e “10.000 kişi ile geliyorum; sık bana” diye mesaj attım.

Peki…

Okuyanlara ve dinleyenlere “Ankara sokaklarındaki direniş cephesinin en önünde mücadele etti” algısı yaratan AKP’li Başkan Lokman Ertürk, 15Temmuz gecesi aslında neredeydi?

Antalya’da!

Darbe komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Lokman Ertürk bu gerçeği söylemek zorunda kaldı. Komisyon tutanaklarından özetleyerek okuyalım:

"ORADA GİBİYDİM"

“Mehmet Erdoğan (Muğla) – Şimdi, Sayın Başkan, konuşmanıza başlarken o gece Kazan’da olmadığınızı zaten söylediniz ama, anlatımınızı sanki oradaymış gibi yaptınız.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk – Oradaydım, orada gibiydim yani.(…)

Mehmet Erdoğan (Muğla) – Ne zaman döndünüz?

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk – Onu söyleyeceğim efendim. On iki buçuk civarlarında bizim Antalya’dan hareketimiz, sinyalimizden tespit edilebilir. Sabah saatlerinde direkt hastanelere geçtik, hastanelerdeki fotoğraflarımız saat ve dakika olarak da bellidir ve altıda kriz masası kurduğumuzda tüm ekiplerimizle beraber her şeyimiz hazırdı, yaralılarımızı nereye götürdüğümüze kadar biliyorduk. Sabah saatlerinde yani gün ağarmadan da oradaydık. (…)”

Özetle…

Lokman Ertürk deyince, insanın aklına Neşeli Günler filminde Şener Şen’in canlandırdığı “Ziya” karakteri geliyordu.

Unutmadan:

Melih Gökçek’in istifa ettirilmesinden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için de ismi piyasaya sürülen Lokman Ertürk, hayal kırıklığına uğradı. Bununla da kalmadı; 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de herhangi bir belediyeden aday gösterilmedi.

"DAHA BOMBASI VAR"

Kitabın yazarlarından Barış Pehlivan’ın ilgili bölümü Twitter hesabından paylaşması üzerine Olay TV muhabiri Alican Uludağ da dikkat çeken bir bilgi paylaştı. Uludağ, şunları söyledi:

"Daha bombası var. Lokman Ertürk, darbe gecesi Antalya’dan Ankara’ya eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca ile birlikte döndü. Sarıkoca, Kazan’a gelir gelmez Adil Öksüz’ün tutulduğu karakola gitti. Sözde kendisini darp etti. Öksüz’ün firar olayından yargılandı. Beraat etti."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ