15 Temmuz çatı davası başladı

Yurtta Sulh Konseyi üyeleri hakim karşısına çıkartıldı, mahkeme oldukça gergin başladı.
Yurtta Sulh Konseyi üyesi olduğu iddia edilen üst düzey askerlerin sanık olduğu "çatı davası" başlıyor.

Davada, darbeyi planladığı iddia edilen aralarında Akın Öztürk, Mehmet Partigöç, Mehmet Dişli ile Ali Kalyoncu'nun da bulunduğu 38 kişilik "Yurttu Sulh Konseyi" üyeleri ile birlikte 221 sanık ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü´ndeki Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak "Çatı davası", 16 Haziran´a kadar devam edecek. 


Olay gecesi öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi dışındaki "Yurtta Sulh Konseyi" üyeleri için 2 bin 988’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası isteniyor. Dosyada 200’ü tutuklu, 9’u tutuksuz, 12’si firari olmak üzere 221 sanık yer alıyor. Asker sanıklardan 1’i orgeneral, 3’ü korgeneral, 4’ü tümgeneral, 16’sı tuğgeneral, 3’ü tuğamiral, 26’sı albay, 27’si yarbay, 37’si binbaşı, 21’i yüzbaşı diğerleri ise daha alt rütbeye sahip. Sanıklar arasında öğretmen, memur ve esnafın bulunduğu 12 sivilin de bulunduğu ifade edildi.

SUÇLAMALAR
"Çatı davası" sanıkları hakkında "Anayasayı ihlal", "Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırma girişiminde bulunma", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Silahlı terör örgütü yönetmek ve üyesi olmak" suçlamalarının yanı sıra darbe girişimi kapsamında ülke genelinde işlenen "Cumhurbaşkanına suikast", "250 kişiyi şehit etme", "2 bin 735 kişiyi öldürmeye teşebbüs etme" ve "Üst düzey komutan ve devlet yöneticilerinin hürriyetini sınırlama" suçlamalarından da ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

ERDOĞAN DA MÜŞTEKİ KONUMUNDA
Genelkurmay Başkanlığı’ndaki eylemlerle ilgili hazırlanan Genelkurmay çatı iddianamesinde, Recep Tayyip Erdoğan "Mağdur-müşteki", Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise, "Mağdur" olarak yer alıyor.

GETİRİLİŞLERİ TİYATRO GÖSTERİSİ GİBİ OLDU
Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülecek duruşma öncesinde cezaevi çevresi adeta filim platosuna çevrildi. Jandarma komandolar, keskin nişancılar, helikopter uçuşları, halkın taşıdığı dövizler, halkın tutukluların arkasında konuşlandırılmasıyla tam bir çekim havası oluşturulduğu gözlendi. Anadolu Ajansı kameralarına ise tüm bu görüntüleri alabilecek biçimde istedikleri yere konuşlanmalarına izin verildi. 

KALABALIK SANIKLARA YAKLAŞTIRILDI
Tutuklu sanıklar cezaevine girerken, kalabalık kitlenin kendilerine yaklaşmalarına izin verildi. Burada özellikle "idam isteriz" sloganları eşliğinde sanıklar duruşma solonuna girdiler. 

ADRESİMİ BİLMİYORUM
Duruşmaya sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Duruşmaya ilk olarak 'Yurtta Sulh Konseyi' üyesi 38 sanık, ardından da diğer sanıklar alındı. Duruşma, sanıkların kimlik tespitiyle devam etti.​

Sanıklardan darbe girişiminin askeri kanadının bir numarası olduğu iddia edilen Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk, kimlik tespiti sırasında 2 çocuğu olduğunu belirterek, "Adresi bilmiyorum. Tutukluyum" dedi. ​

TAKIM ELBİSELERİ YOK
Sanıkların Org. Akın Öztürk dahil hiçbirinin üzerinde takım elbise olmaması dikkat çekti. Daha önce başka davalarda tutuklu avukatları, cezaevi yönetimlerinin tutuklular üzerinde baskı kurmak ve duruşmalarda iyi hal indirimlerinden yararlanmaları için içeriye takım elbise aldırtmadıklarını dile getirmişlerdi. 

SALONDA GERGİNLİK
Kimlik tespiti sırasında, salonda bulunan izleyicilerin tutuklu sanıklara sinkaflı küfürler yaptıkları görüldü. Bunlardan iki kişi mahkeme başkanı tarafından salondan çıkartılmalarına karar verildi. 

Salonda bulunanlar avukatlara "Teröristleri savunanlar teröristtir" ve "Hepiniz teröristsiniz" diye bağırdı. Duruşma, bu nedenle bir süre durdu. 

AKIN ÖZTÜRK: HABERİM BİLE YOKTUR
Duruşmada ilk ifadesi alınan Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk, "Bayrak, vatan ve ülkem için gerekirse canımı vereceğim yönünde ettiğim yemine halen ölsem dahi sadığım. Böyle bir hainlik suçlamasıyla yargılanmam bana verilebilecek en büyük cezadır. 46 yılını orduya vermiş bir insanım. Bu hain darbe girişimiyle ilgim, hiçbir katkım hatta haberim bile yoktur. Ben bu rütbe ve yaşa gelmiş bir insan olarak silah arkadaşlarıma silah doğrultacak bir insan değilim" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ