Yeneroğlu: Kanun teklifleri Külliye'de hazırlanıyor

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, TBMM’nin yeni yasama yılının açılışı için yaptığı açıklamada, “Meclisin asli yetkisi olan yasama yetkisi fiiliyatta Cumhurbaşkanının elindedir” eleştirisinde bulundu.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, TBMM’nin yeni yasama yılının açılışı için düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar verdi.

Yeneroğlu, “Demokrasi ilkeleri gereğince katılımcı, şeffaf ve etkin bir yasama yılı geçirmemizi temenni ederdim. Ancak ülkemizin gerçeklerine gözümüzü kapatamayız” diyen Yeneroğlu, Türkiye’nin hukuki, ekonomik ve toplumsal açıdan gittikçe derinleşen sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Yeneroğlu, “Bu yeni dönemde de TBMM, vatandaşlarımızın daha fazla fakirleşmeleri, daha fazla işsiz kalmaları, daha fazla adaletsizliklere maruz kalmaları karşısında hiçbir şey yapamayacaktır” dedi.


“ASIL SORUN SİSTEMSİZLİK”

Yeneroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bugün, yasama ve yargı organları kuvvetler ayrılığına dayanan demokratik bir hukuk devletinde kendilerinden beklenen işlevi yerine getirememektedir. Bu durum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında sistemsizliğin yürürlüğe girmesiyle beraber daha ileri boyutlara ulaşmıştır. Asıl sorunumuz bu sistemsizliktir”

“BUGÜN YARGI, BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ DEĞİLDİR”

“Vatandaşlarımız adliyelerde ulaşamadıkları adaleti sosyal medyada aramaktadır. Siyasi gücün el değiştirmesiyle yargının intikam alma aracı olarak kullanılma geleneği de maalesef sürdürülmektedir. En yüksek yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının değil, doğrudan kurumsal yapısının ve varlığının hedef alınması, hukuk devletiyle bağdaştırılabilir bir durum değildir. Temel hakların ve anayasanın koruyucusu anayasa yargısını terörize etmeye çalışan bu koalisyondan hukuk devletine ve demokrasiye saygı göstermesini beklemek mümkün değildir.”

“KANUN TEKLİFLERİ KÜLLİYE’DE HAZIRLANIYOR”

TBMM’nin aslı işlevini yitirdiğini savunan Yeneroğlu, “TBMM artık toplumsal sorunların tartışıldığı, en doğru olanın arandığı, uzlaşma kültürünün egemen olduğu müzakereci bir işlev görmekten çok uzaktadır. Meclisin asli yetkisi olan yasama yetkisi fiiliyatta Cumhurbaşkanının elindedir. Külliye’de hazırlanan kanun teklifleri, komisyonlarda ve Genel Kurul’da sağlıklı bir müzakere sürecine imkân vermeden emri vaki olarak geçirilmektedir” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ