Vatandaş ekonomiden ümidi kesti Erdoğan oyunu artırıyor

Ada Araştırma’nın ekim ayına ilişkin yaptığı ankete göre halkın yüzde 72’si ekonominin kötüye doğru gittiğine inanıyor. Ekonominin iyiye gideceğine inananların oranı ise yüzde 13,8.


Ada Araştırma Şirketi, ekim ayına ilişkin yaptığı kapsamlı kamuoyu araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre AKP oy arttırırken, halkın büyük kısmının ekonomiden ümidini kestiği görülüyor.

YENİ PARTİ YÜZDE 10 BANDINDA


Barış Pınarı Harekatı’nın ardından gerçekleştirilen ankete göre Erdoğan ve AKP’nin oylarını bir önceki aya göre arttı. Katılımcılara “Yarın milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi. Kararsızlar dağıtıldığında bu soruya yanıtlar ise şöyle oluştu:

AKP % 41,9
CHP % 21,3
MHP % 8,4
İYİ % 7,5
HDP % 7,5
Saadet % 2,3
Yeni kurulacak parti % 9,2
Diğer % 2,0

ERDOĞAN’IN RAKİBİ İMAMOĞLU

Ankette “Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar ise şu şekilde sıralandı:

Recep Tayyip Erdoğan: % 45,1
Ekrem İmamoğlu: % 26,6
Meral Akşener: % 6,1
Devlet Bahçeli: % 5,3
Selahattin Demirtaş: % 4,2
Ali Babacan: % 3,8
Diğer: % 2,8
Ahmet Davutoğlu: % 2,1
Muharrem İnce: % 1,6
Temel Karamollaoğlu: % 1,4
Kemal Kılıçdaroğlu: % 1,1

ERDOĞAN OYUNU ARTTIRDI

Bir önceki aya göre Erdoğan’ın oyunu büyük oranda artırdığı gözlendi. Ankette katılımcılara “Yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya katılımcıların; yüzde 58,8’i ‘hayır’ yüzde 34,8’i ‘evet’ yüzde 6,3’ü ise ‘fikrim yok’ diye yanıt verdi. Katılımcılara “Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Muharrem İnce” isimleri de soruldu. Bu isimler arasında şansı en yüksek kişinin yüzde 79,7 ile Ahmet Davutoğlu olduğu gözlendi.

HALK EKONOMİNİN KÖTÜYE GİDECEĞİNE İNANIYOR

Ankette “Türkiye’nin ekonomik gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 72’si “kötüye doğru gidiyor” diye yanıt verdi. Aynı kalacak diyenlerin oranı yüzde 14,3 olurken, iyiye gideceğine inananların oranı ise yüzde 13,8’de kaldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ