Meral Akşener'in yolunu böyle kesecekler

AKP'liler düşündü taşındı KHK üzerinde karar kıldılar.
AKP’de, Meral Akşener’in yeni partisinin kendi tabanından oy alacağı ve 2019 hesaplarını etkileyeceği endişesi yaşanıyor. Bu nedenle Akşener’in kuracağı partinin seçimlere girmesini engellemek için kimi düzenlemeler parti içerisinde tartışılmaya başlandı. 

MHP’den yollarını ayırarak yeni parti kurma çalışmalarında sona gelen Meral Akşener ve arkadaşları 15 Ekim’de yeni partinin kuruluşunu deklare edecek. Kamuoyu araştırmaları sonuçlarına göre, yeni kurulacak parti yüzde 10’luk seçim barajının üstünde görünüyor. Yine bu partinin en çok AKP tabanından oy alacağı kaydediliyor. Bu veriler parti kurulmadan AKP’de endişeye yol açtı. 
 
SEÇİMLERE GİRMESİNİ ENGELLEME

 
Akşener’in kuracağı partinin 2019 hesaplarını değiştireceği endişesi taşıyan AKP’nin bunun önünü almak için kimi hazırlıklar yaptığı belirtiliyor. AKP’nin yeni partinin seçimlere girmesini engellemeye dönük formül arayışına girdiği vurgulanıyor. AKP içinde ve çevresinde yürütülen bu tartışmanın önümüzdeki günlerde somutlaşması bekleniyor. 
 
TOBB KHK’Sİ FORMÜLÜ 
 
Parti kulislerinde en çok dillendirilen formüllerden birisi, siyasi partiler yasasında yapılacak bir değişiklik. Buna göre seçimlere girme yeterliliği konusunda getirilecek yeni bir düzenlemeyle bunun yapılması planlanıyor. Bu değişikliğin ise seçimlere girecek olan partilerin geçtiğimiz günlerde yayımlanan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organları oda ve borsa seçimlerine iki yıl şartı getiren düzenlemeye benzer bir düzenleme olacağı iddia ediliyor. 
 
SİYASİ PARTİLER KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK 
 
Anayasa değişiklik sonrasında gündeme gelen Siyasi Partiler Kanunu’ndaki kimi değişikliklerin önümüzdeki dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Değişiklik teklifinin detayları henüz netleşmiş olmasa da AKP içerisindeki bu tartışmaların somutlaşması durumunda, Akşener’in yeni kuracağı partinin seçimlere girmesini engelleyecek bir düzenlemeyi de kapsıyor. 
 
9 PARTİ SEÇİMLERE GİREBİLİYOR 
 
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Ocak 2017’de açıkladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, seçimlere girme yeterliliğine sahip 9 parti bulunuyor. Kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 14. maddesinin 11. bendi ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 20. ve 36. maddelerine göre 1 Ocak’tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu belirtilmişti. 
 
Bu partilerin ise şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ