Mansur Yavaş’a duyulan güven Tayyip Erdoğan’dan fazla

Korona salgınına ilişkin araştırmada Mansur Yavaş, güven duyulan kişi sıralamasında Erdoğan’ı geçti. Erdoğan’ın “Biz bize yeteriz” kampanyasına AKP’liler bile destek vermedi.


MetroPoll Stratejik ve Sosyal Araştırma Merkezi’nin düzenli olarak her ay yayınladığı geniş katılımlı anket çalışması ilginç veriler ortaya koydu. Çalışmanın Nisan ayı konusu koronavirüs salgını süreci oldu. Katılımcılara süreçte güven duyulan kişilerden, salgının ekonomik sonuçlara ilişkin çok sayıda soru yöneltildi.

Ankete göre, koronavirüs sürecini yönetmede başarılı bulunması muhtemel 10 kişi ve kurum arasından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 üzerinden 8.8 puan ile en çok güvenilen isim oldu. Bilim Kurulu 8.6 ile ikinci, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 8.18 ile üçüncü oldu ve süreci iyi yönetmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı geride bıraktı. Ankette Erdoğan 6.65 ile dördüncü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu beşinci oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 6’ncı sırada yer aldı.


HALK MASKE KONUSUNDA DA MUZDARİP

Ankette yılan hikayesine dönen maske konusunda da katılımcıların görüşleri alındı. Maske temin etme konusunda sorun yaşadığını bildiren seçmen oranı yüzde 55 oldu. AKP’lilerin yüzde 41’i, MHP’lileri yüzde 53.7’si, CHP’lilerin yüzde 69,6’sı, İyi Partili’lerin yüzde 63,6’sı ve HDP’lilerin de yüzde 76,7’si maske temininde sorun yaşadıklarını ifade etti.

‘BİZ BİZE YETERİZ’E AKP’LİLER DE DESTEK VERMEDİ

Katılımcılar, Erdoğan’ın başlattığı ve muhalefetin tepki gösterdiği “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyasına katılıma yönelik soruya yüzde 70,8 “Katkıda bulunmadım” yüzde 23,9 ise “katkıda bulundum” yanıtını verdi. Katkıda bulunmadığını söyleyenlerin yüzde 57,7’si AKP, yüzde 53,3’ü MHP, yüzde 88,4’ü CHP, yüzde 86,9’u HDP ve yüzde 92,7’si İyi Parti seçmeninden oluştu

Salgın nedeniyle iki aya yaklaşan karantina döneminden normale dönüşün hangi süre içerisinde beklendiği de soruldu. Ankete katılanların yüzde 11,6’sı bir ay, yüzde 19,1’i iki ay, yüzde 15,6’sı üç ay içerisinde normale dönüleceğine inandığını bildirdi. Yüzde 35,4’ü üç aydan daha uzun bir sürede normale dönüleceğini ifade ederken yüzde 5,1’i ise hiçbir zaman normale dönülemeyeceğini söyledi.

10 NİSAN KAOSUNUN SORUMLUSU HÜKUMET

Ankete katılanlara ilk kez sokağa çıkma kısıtlamasının getirildiği 10 Nisan Cuma akşamı oluşan kargaşanın sorumlusunun kim olduğu da soruldu. Yüzde 46,4’ü iktidarı, yüzde 31,4’ü halkı sorumlu tuttu. Ankete katılanların yüzde 20,9’u ise yanıt vermedi. Bu anketin parti seçmenlerine göre dağılımında ise AKP seçmeninin yüzde 55,6’sının ve MHP seçmeninin yüzde 45,1’inin halkı suçladığı görüldü. CHP’de bu oran yüzde 6,8, HDP’de yüzde 4,6 ve İyi Parti’de ise yüzde 5,5 oldu.

KATILAN DÖRT KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ

Kamuoyu yoklamasında salgının ekonomik etkileri de ele alındı. Sürecin ekonomik durumlarını ne kadar etkilediğine yönelik soruya yanıt verenlerin yüzde 26,8’i “İşsiz kaldım” dedi. Yüzde 42’lik “Zaten çalışmıyordum” diyen kesimle birlikte salgın sürecinde işsiz kalan, ücretsiz izne çıkarılan ve zaten çalışmayanların oranı yaklaşık yüzde 76 ‘ya ulaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ