Konda Genel Müdürü Ağırdır: AKP sahiciliğini yitirdi

23 Haziran seçim sonuçlarını en yakın şekilde tahmin eden KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, seçim sonuçlarını değerlendirdi.


AKP’nin sahiciliğini yitirdiğini belirten Ağırdır, YSK kararıyla AKP ve MHP seçmeninin bır kısmının adalet duygusunun zedenlendiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet’e konuşan Bekir Ağırdır, seçim sonuçlarını 100 oy üzerinden anlattı. 31 Mart’ta 100 oydan 17’sinin seçime katılmadığını, üç oyun da geçersiz olduğunu belirten Ağırdır, “80 net oyun da 39’unu Ekrem İmamoğlu, 39’unu Binali Yıldırım aldı. İki oy da diğerlerine gitti. 23 Haziran’a başlarken Binali Bey’in 39 olan oyu 34-35’lere düştü” dedi.


AKP ve MHP seçmeninin bir kısmının adalet duygusunun YSK kararıyla zedelendiğini belirten Ağırdır, şunları söyledi:

“Seçimle bir iktidarı ya da yerel yöneticiyi değiştirebilme haklarına müdahale edilmesine tepkileri sert oldu. AKP’li seçmenin bir kısmı, kamuoyuna yansıtıldığı gibi Ekrem İmamoğlu’na oy vermedi, adalet duygusu zedelendiği için sandığa gitmedi. Ama MHP’liler sandığa gitti ve Ekrem İmamoğlu’na oy verdi.”

23 Haziran’da sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın seçilmediğini söyleyen Ağırdır, seçmenin ülkenin gidişatı için oy kullandığını belirtti. AKP’nin muhalefeti şeytanileştiren ve terörize eden bir dil kullandığını ifade eden Ağırdır, AKP’nin sahiciliğini yitirdiğine dikkat çekti:

“Ama duvarlarda, pankartlarda aşk, gönül gibi romantik bir takım sloganlar gördük. Sokakta da soğan patates fiyatı. İnsanlar bu üç meselinin arasında AKP’nin sahiciliğini yitirdiğini düşündüler. AKP ile gönül bağı olan insanlar bile tereddüte düştü. Bir yandan da bu kadar devlet olanağını kullanması, camilerin, okulların siyete dahil edilmesi insanları rahatsız etti.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ