Gergerlioğlu: Türkiye'de işkence var ve artıyor

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, 26 Haziran Uluslararası İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü vesilesiyle AhvalPod’da Türkiye’de son günlerde artan işkence iddialarını gündeme getiriyor.
AKP iktidarının işkenceyle mücadele gününde yine “İşkenceye sıfır tolerans” diyeceğini söyleyen Gergerlioğlu, “Gerçek öyle değil. Türkiye’de işkence maalesef var ve artıyor” diyor.


Gergerlioğlu, şunları söylüyor:

“En çok mücadele edilmesi gereken insan hakkı ihlali işkence. İşkencenin bir insanlık suçu olduğu herkes tarafından bilinir. Siyasi görüş, inanç, ideoloji ayırt etmeksizin işkenceye karşı olmamız gerekiyor. Türkiye’de işkence devam ediyor. Bu gayet rahat, keyfi ve cüretkâr bir şekilde yapılıyor. 18 mayıs 2019 günü Urfa Halfeti’den işkence iddiaları geldi. 40’a yakın kişi gözaltına alındı, kadın erkek demeksizin işkence yapıldı. Bu iddialar Urfa Barosu’nun raporlarına da girdi. Ankara Emniyeti’nde de 111 kişilik eski dışişleri bakanlığı personelinin yoğun işkence gördüğü iddiaları Ankara Barosu’nun raporlarına da yansıdı. İşkence suçunda zamanaşımı yoktur. Bu iddiaları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Kaçırılan kişiler var, ağır işkence iddiaları var. Ayten Öztürk uğradığı işkenceyi mahkemede anlattı ama hiçbir açıklama yapılmadı. İşkence iddialarına karşı hiçbir açıklama yapılmıyor ama işkence artık günümüzde vaka-i adiyeden oldu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ