Kılıçdaroğlu'dan kayyım tepkisi, Ankara ve İstanbul bütçesi için açıklama

CHP'nin İzmir'de belediye başkanları toplantısı vardı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda konuştu, gündeminde İstanbul ve Ankara belediyelerinin bütçesi ve HDP'li belediyelere atanan kayyımlar vardı.
CHP'nin yönettiği İstanbul ve Ankara'da  sadece yedi ayda bütçe fazlası verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "17 yıldır bu ülkeyi yönetenler sadece cepleri için çalıştılar" dedi.


CHP lideri konuşmasına israfın önlenmesi yönündeki çalışmalara dikkat çekti ve devam etti: 

“İki örnek vereceğim; İstanbul ve Ankara belediyelerimiz yalnızca yedi ayda bütçe fazlası verdi. 25 yıl içinde yapılan israfı düşünün. Harcanan paraları düşünün. Bir başkent başkent kimliğinden uzaklaştırıldı, bir kasabaya dönüştü neredeyse. Yüksek binaların olması oranın başkent olduğu anlamına gelmez. Orada siz vatandaşla güven içinde bir yönetim yapıyor musunuz? Ankara’nın kültürünü bütün dünyaya tanıtıyor musunuz? Tanıtmıyorsanız olmaz. Biz bunu yapıyoruz. Rica’yi de 25 yıl sonra kazandık. Seçimlerden sonra 820 bin lira borç ödendi, 600 bin lira da tasarruf yapıldı."

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, HDP'li belediyelere AKP iktidarı tarafından kayyım atanmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Yargı bağımsızlığı olmadığı, adalet duygusu zedelendiği, parası olanın hapisten çıktığı için… Parası olanın hakkında iddianame bile hazırlanmayan bir dönem yaşıyoruz. Sizler belediye başkanı oldunuz, seçildiniz, daha koltuğunuz bile ısınmadı, bir vali görevden alınsın diye dilekçe yazıyor. Bu doğru değildir. Her siyasi parti doğal olarak bir başka partinin rakibidir. Ama her partinin ortak hedefleri vardır. Herkesin iş güç sahibi olması gibi. Siz beğenmediğiniz bir partinin belediye başkanlarını neredeyse topluca görevden alıp yerine kayyım atıyorsunuz. Vatandaş hangi gerekçeyle oy kullandı peki? Sandığı koymasaydınız. Belediye meclisi var, maden başkanı görevden aldınız, belediye meclisi seçsin. Ona da izin vermediler. Türkiye Cumhuriyeti devletinde hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Ben bunu söyleyince kızıyorlar sanıyorlar ki ben bir sırrı ifşa ettim. Hayır arkadaşım, bütün dünyanın bildiği bir şey bu. İster Amerika’ya ister battığı söylenen İskandinavya’ya gidin. Bu gerçekler bizim canımızı acıtıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ