İsveçli bakan ile Çavuşoğlu arasında bilek güreşi!

İsveçli mevkidaşıyla kameraların karşısına geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuk bakanın Türkiye'ye yönelttiği Suriye ile ilgili ifadeleri eleştirirken, İsveçli siyasi de Türkiye'deki ifade özgürlüğü durumunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Linde, Türkiye'nin Kuzey Doğu Suriye'den çekilmesi gerektiğini söyledi.


"TÜRKİYE'Yİ KUZEY SURİYE'DEN ÇEKİLMEYE DAVET EDİYORUZ"

Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Linde, Türkiye’nin komşu bölgelerinde bazı zorluluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini dile getirdi ve ekledi:
"Toplantıda aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda AB’nin güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye’yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz’le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz"

ÇAVUŞOĞLU 'HAD BİLDİRMEK' İSTEDİ

Bakan Çavuşoğlu ise "Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsiniz" sözleriyle Linde'ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu şunları söyledi:
"Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyorsunuz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığınızı takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim."

LINDE'DEN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÇIKIŞI

Bakan Çavuşoğlu'nun bu çıkışı sonrasında söz alan Lince ise "Burada sizin misafirinizim. O yüzden bu tartışmaya girmek istemiyorum. Ama sanırım gazeteci arkadaşlarımız samimi ve açık bir tartışma yaptığımızı anlamıştır. Umarım Türkiye'deki herkes tıpkı sizin gibi görüşlerini açıkça ve samimi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olur sayın bakan" ifadelerini kullandı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ