Kürtçe oyuna polis baskını

İstanbul Şehir Tiyatrolarında bugün sahnelenecek Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığının oyuna saatler kala verdiği ‘Kamu Güvenliği’ gerekçeli kararıyla iptal edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının, “Tiyatrolara Destek Projesi” kapsamında bugün Gaziosmanpaşa sahnesinde oynayacak ‘Beru’ adlı Kürtçe oyun ‘Kamu Güvenliği’ gerekçesi ile kaymakamlık tarafından yasaklandı. Polis tiyatrocularun prova yaptığı sahneye baskın yaptı.

Biletleri satılan oyunu sergileyecek Teatra Jiyana Nü adlı tiyatro grubu, kaymakamlığın oyuna birkaç saat kala yasak kararı almasına tepki gösterdi. Sosyal medyada da #KürtTiyatrosuEngelenemez etiketi gündem oldu.

Kürt tiyatrocu Ersin Umut Güler de yaptığı paylaşımda, “Bugün Kürtçe bir tiyatro oyunu, bir Dario Fo metni İstanbul Şehir Tiyatroları sahnesinde oynayacaktı. Ancak Kaymakamlık tarafından “Kamu Güvenliği” gerekçesiyle az önce yasaklandı. Hiç bunlarla uğraşmayın direk sabun yapmayı deneyin!” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.


HDP’DEN TEPKİ

HDP’li Meral Danış Beştaş, İBB Şehir Tiyatrosu bünyesinde sahnelenecek olan Kürtçe tiyatro oyununu gösterime saatler kala yasaklanmasına ve polisin sahnede son hazırlıklarını yapan tiyatro ekibine baskın düzenlemesine tepki gösterdi.

Meral Danış Beştaş açıklamasında şunları kaydetti: “Gerekçe neymiş. Gerekçe genel kamu düzenini bozacakmış. Yani milyonlarca insanın, yurttaşın, Kürdün diliyle tiyatro yapılması kamu düzenini bozacakmış. Kamu düzenini milyonlarca yurttaşın dilini yasaklamak bozar. Bu düşman hukukunu bile aşan bir meseledir. İngilizce, Fransızca, Arapça, başka dillerde tiyatro sergilenebilir. Ama Kürtçe sergilenemez yaklaşımını şiddetle reddediyoruz. Bunu kabul edilemez buluyoruz. Bu yasağın derhal geri alınması gerekiyor.”

İLK OLACAKTI

Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı oyun, Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun olacaktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ