Gökçek’ten Kaftancıoğlu’na çirkin sözler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’yken görevden alınıp bir daha da aday yapılmayan Melih Gökçek, Azerbaycan-Ermenistan çatışması nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na çirkin bir saldırıda bulundu.

Canan Kaftancıoğlu’ndan Ermenistan’a kan bağışında bulunmasını isteyen Melih Gökçek, Twettır'dan yaptığı paylaşımda, “Ermenistan kan bağışında bulunulmasını istedi… Canan bir organizasyon düşünüyor musun? Biz de insaniyet namına bağış yaparız ama bizim kanımız bunlara uyum sağlamaz. Sen ve senin gibilerin kanı kesinlikle uyum sağlar. Napcan kan verip, kan verdirecen mi?” ifadelerini kullandı.

“AHLAKTAN, EDEPTEN, HUKUKTAN, MEDENİLİKTEN UZAK BİR TAVIR VE DİL”


Gökçek’n bu tweeti büyük tepki çekti. Gelecek Partisi kurucularından ve Adalet Politikalarını İzleme Kurulu Başkan Yardımcısı Bahadır Kurbanoğlu, Gökçek’e tepkisini “Kime yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın ahlaktan, edepten, hukuktan, medenilikten uzak bir tavır ve dil. Trol tutumlar sayesinde unuttuğumuz geleneklerimizde de yer almayan, insanlıkla da bağdaşmayan bir seviyesizlik. Muhataplarını da ıslah değil ifsad eden bir yaklaşım” sözleriyle dile getirdi.

“NORMAL BİR ÜLKEDE BU IRKÇILIK YARGI KONUSU OLURDU”

Robert Bosch Academy Kıdemli Araştırmacısı akademisyen Galip Dalay ise Gökçek’in paylaşımını eleştirerek, “Normal bir ülkede bu ırkçılık yargı konusu olurdu. Bu zatın mensubu olduğu parti onu ihraç etmesi gerekirdi. Fakat yeni vasatta bu alkışlanan ve ödüllendirilen bir şeye dönüştü” yorumunda bulundu.  Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur ise Gökçek’in tweetini “Tweette çiğnenmemiş birkaç insanlık değeri kalmış” ifadeleriyle eleştirdi.

“AÇIKÇA NEFRET SUÇU VE KANCILIK”

Avukat Sıtkı Zilan ise Gökçek’in nefret suçu işlediğini kaydederek, “Bu açıkça nefret suçu ve kancılıktır; bugün Ermeni, yarın Kürd, öbür gün bir Türk için birilerinden bu sözleri duyabilirsiniz; bilin ki bu sözlerin sahibi insani evrensel değerlerle tanışmamıştır. İnsan bir çeşittir, iyisi var, kötü amel sahip olan var; kategorize etmek kötüdür” dedi.

“GEÇMİŞTE, ERMENİSTANLA DİYALOĞU SAĞLAYAN AKP’DİR”

Kronos yazarı Alin Ozinian ise tepkisini “Melih bey, AKP-Ermenistan ilişkilerinden habersiz. Geçmişte, Ermenistanla diyaloğu sağlayan AKP’dir. Türk Dışişleri bakanı, Ermeni meslektaşı ile yan yana maç seyretmiştir. 24 Nisan’daki ilk taziye mesajı yine AKP’nindir. Konu ‘Ermeni-sevicilik’ ise AKP uzak ara öndedir CHP’den” sözleriyle dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ