Eski Saadet Partisi lideri Kamalak hakkında cemaat iddianamesi; Savcı 9,5 yıl istedi

Saadet Partisi’nin eski genel başkanı Mustafa Kamalak hakkında, “Terör örgütü propagandası yapmak ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandığı ortaya çıktı. Kamalak için 9,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Odatv’de yer alan habere göre, Mustafa Kamalak’a yönelik Cemaat soruşturması 2017 yılında başlatıldı, 2019 yılında ise iddianame hazırlandı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, “suç tarihi ve yeri” olarak “2014-2016 yılları–Ankara” yazıyor. Buna göre, Kamalak’a yönelik suçlamaların tarihi, Saadet Partisi Genel Başkanı olduğu son dönemi kapsıyor.

Kamalak, 5 Mart 2011 tarihinde Saadet Partisi’nin genel başkanı olarak seçilmiş, 30 Ekim 2016 tarihinde de Genel Başkanlık görevini Temel Karamollaoğlu’na devretmişti.


Saadet Partisi Lideri Mustafa Kamalak, Zaman Gazetesi’ne yönelik baskıların arttığı dönemde gazetenin o
dönemki Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’ya destek ziyaretinde bulunmuştu.


Mustafa Kamalak’ın avukatı, aynı zamanda da oğlu olan Muhammet Furkan Kamalak, iddianameden yeni haberleri olduğunu ve henüz detaylı inceleme fırsatı bulamadıklarını söyledi. Avukat Furkan Kamalak, “Zamanında ‘biz Cemaatçiyiz, Fethullah Gülen şöyledir’ diyenler şimdi, ‘şu Feto’cü, bu Feto’cü’ diyerek olaydan sıyrılmaya çalışıyor” dedi.

OĞUL KAMALAK’TAN TUHAF SAVUNMA

Avukat Furkan Kamalak’ın açıklamalarının devamında şu tuhaf ifadeleri kullanması dikkat çekti: “Adalet Bakanımızın, İçişleri Bakanımızın açıklamaları var; Bu örgüte dahil olanların insanları FETÖ’cülükle suçladıkları doğrultusunda ve FETÖ’cü hakim ve savcıların henüz tam anlamıyla temizlenemediği doğrultusunda. Ben bu noktaların araştırılması konusundaki dilekçemi Adalet Bakanlığı’na ulaştıracağım.“
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ