Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tekrar aday olabilir!

11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçiminde, 100 bin kişi tarafından aday gösterileceği öne sürüldü.
Anayasa değişikliğine göre, 100 bin seçmenin imzasıyla, 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olunabiliyor.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün kulis haberine göre, parti içi operasyonları tamamladıktan sonra cumhurbaşkanı seçimi için yeni stratejisini ‘sağ-sol’ bloklaşma olarak çizdi ve başlattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve 11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelik tavrını da bu stratejinin bir parçası olarak belirledi.


Erdoğan, bu haftadan itibaren yalnızca CHP eleştirisiyle sınırlı kalmayan, olumsuzlukları genel olarak ‘sol’la ilişkilendiren konuşmalar yapmaya başladı.

Ankara kulislerinde, Erdoğan’ın söylemlerindeki yeni vurgularla seçim stratejisi arasında bağ kuruluyor.

Erdoğan’ın çizdiği öne sürülen strateji, ‘sağ-sol kutuplaşması’olarak özetlenirken, cumhurbaşkanının bu doğrultuda, Akşener’i hedef almadığı konuşuluyor.

Gül’e tepki gelmedi

Gül, 9 Kasım’da Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki konuşmasında “Dış politikasının güçlü olabilmesi için bir ülkenin önce evinin içinin düzenli olması lazım. Evinin içi düzenli olmayan bir ülkenin çok güçlü bir dış politika güdebilmesi mümkün değildir” diyerek hükümeti özeleştiriye çağırmıştı.

Gül’ün sözlerine Erdoğan ve AKP’den tepki gelmedi.

Kulislerde, Gül’ün özellikle OHAL uygulamalarına yönelik bazı eleştirilerini kendisini ziyarete gelen AKP’lilere ilettiği ve bu sözlerin Erdoğan’a kadar ulaştığı konuşuluyor.

Aldığı karar gereği siyasi hiçbir davete katılmayan Gül’ün cumhurbaşkanı seçiminde 100 bin kişi tarafından aday gösterileceğine yönelik konuşmalar da kulislerde konuşulan başka bir konu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ