​Erdoğan’dan Moody’s’e: Bunların derdi siyaset

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in, Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşürüp, not görünümünü de "negatif"ten "durağan"a çevirmesinin ardından gözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği tepkideydi.
Daha önce farklı kararlar sonrası kredi derecelendirme kuruluşlarını ağır ifadelerle hedef alan Erdoğan, yine benzer bir söylemle tepki gösterdi karara.
 
Siyaset Akademisi açılında yaptığı konuşmada "Senin ölçün ne ya" diyerek Moody’s’e seslenen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Önce ölçünü ortaya koy. Yanımızda komşu batmış bitmiş bir anda 4 kademe yükseltiyorsun. Türkiye ekonomisi ile ilgili de kalkıp yok durağanmış, yok bir derece indiriyormuş. Sizi de çok iyi tanıyoruz. Sen neye bakıyorsun? Bunlarda ölçü siyaset. Biz artık bunlardan emir almıyoruz."

 
“Kredi derecelendirme kuruluşlarının tek derdinin Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak olduğunu” savunan Erdoğan, “Artık bu kurumların oyunlarına ne piyasalarımız ne uluslararası piyasalar gelmemeli” diye konnuştu.
 
Erdoğan konuşmasında THY’ye de değinerek, şunları kaydetti:
 
“Şu anda uçak filomuz THY’de 300’ün üzerine çıktı. Dünyada bir numarayız. Şimdi yeni geniş gövdeli uçaklarımız geliyor. Non stop Yeni Zelanda’ya kadar uçacaklar. Ve şu da var bu en ileri noktalara kadar uçmada uçak full gidiyor. Yarısı boş da değil. Kanal İstanbul ile dünyada yeni bir ufku açacağız. Dünyada çok ses getirecek bu proje. Sıradan bir proje değil. Ama geciktik. Süratle ihalesini yapıp işi bitirmemiz gerek.”Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ