Erdoğan ve Bahçeli'nin"Cumhur ittifakı" paketi mecliste

AKP ve MHP arasında yürütülen seçim ittifakına ilişkin düzenleme tamamlandı.
AKP ve MHP arasındaki yürütülen seçim ittifakı görüşmeleri tamamlandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ittifakın isminin “Cumhur İttifakı” olduğunu açıklamıştı.

Siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklif Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyor.

Ayrıntılara göre, yüzde 10’luk seçim barajı korunacak. Partilerin milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak yapması yasal hale getirilecek. İttifakın oy oranı yüzde 10’u geçtiğinde katılan partiler barajı geçmiş sayılacak. Milletvekilliğinde olduğu gibi belediye başkanı, belediye meclis üyelikleri ve muhtar seçilme yaşı 18’e indirilecek.


Cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza noter kanalıyla değil Yüksek Seçim Kurulu üzerinden toplanacak.

Yasa teklifinde ittifak için sayı sınırlaması olmayacağı, bir partinin aynı anda bir başka partiyle ayrı, bir diğeriyle ortak liste üzerinden ittifak yapabileceği belirtiliyor.

Oy pusulasına ilişkin düzenlemeler de var. İsteyen partilerin ortak logo ve adla blok olarak ittifak oluşturabileceği, isteyenin ayrı sütunlarda yer alabileceği de söyleniyor. Partiler, ittifak modeli ya da protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek.

İttifak partilerinden sadece birine ya da ikisine birden vurulan mühür geçerli olacak, oy ittifaka verilmiş sayılacak. Çift mühürlü oyların paylaşımı, partilerin aldıkları oy oranlarına göre yapılacak. Partiler, ayrı listelerde seçime girebileceği gibi ortak liste de yapabilecek.

Sandık güvenliğini tehdit eden durumlarda vatandaşlara da polis çağırma yetkisi verileceği belirtiliyor. Sandık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından seçilebilecek.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ