Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’a 5,5 puan fark atıyor

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin son anket çalışmasına göre, bugün seçim olsa Ekrem İmamoğlu kendi partisinden yada çatı aday olsa da Erdoğan’a büyük fark atıyor.
Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz, en yeni anket çalışmalarının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 9-12 Haziran tarihleri arasında 12 ilde bin 410 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıal anket ilginç sonuçlar ortaya koydu.

AKP VE MHP’DE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Ankete göre, partilerin aldığı oy oranları bir önceki genel seçime göre büyük farklılıklar gösteriyor. Buna göre AKP yüzde 35 seviyelerinde oy alırken, CHP yüzde 28 civarında oy alıyor. İyi Parti yüzde 2’lik artışla ilk kez yüzde 12’nin üstüne çıkıyor. HDP de bir önceki seçime göre oyunu artıran partilerden. HDP’nin oy oranı da yüzde 12. Sürecin en zararlı çıkan partisi ise MHP. Son seçimde barajı rahat geçen MHP’nin yüzde 7 seviyelerine gerilediği görülüyor.


En merak edilen iki partinin, AKP’den ayrılarak kurulan DEVA ve Gelecek partilerinin oy oranı da sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2.5 seviyelerinde. Saadet Partisi de yüzde 0.2 olarak belirlendi

İMAMOĞLU’NDAN ERDOĞAN’A BÜYÜK FARK

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili anket sonuçlarını da sosyal medya hesabından paylaşan Özkiraz,” Geçen ay sormuştum, çatı adayı olarak Ekrem İmamoğlu ve Tayyip Erdoğan yarışsa, kime oy verirsiniz” diye. İmamoğlu, Erdoğan’a 6.5 puan kadar fark attı. Bir de “Her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsa ve ikinci tura kalsa” diye sordum. Bu kez de İmamoğlu ve Erdoğan arasındaki fark 5.5 puan çıktı. Yani İmamoğlu, Erdoğan’ın 5.5 puan önünde” bilgilerini paylaştı.

MANSUR YAVAŞ ERDOĞANLA BAŞABAŞ GİDİYOR

Mansur Yavaş’ın ise Erdoğan’la başa baş gittiğini belirten Özkiraz, “Aslında Mansur Yavaş, Erdoğan ile başa baş gidiyor. Erdoğan yalnızca 0.2 önde. “İmamoğlu mu, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar yüzde 14 iken, “Yavaş mı, Erdoğan mı” sorusunda kararsızlar bu kez yüzde 21’e çıkıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ