Demitaş’ın tutukluluğunu eleştirdi, MHP şikayet etti: Kılıçdaroğlu hakkında fezleke

Kılıçdaroğlu'nun, Demirtaş'ın tutukluluğunu, belediyelere kayyum atanmasını eleştirmesi ve iktidarın yargıyı siyasallaştırdığını söylemesi suç unsuru olarak yer aldı.
MHP’nin şikayet dilekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çeşitli demeçlerini incelenip Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık da “Suç ve suçluyu övme” iddiası ile Kılıçdaroğlu hakkında kovuşturma yapmak için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep eti. Meclis tarihinde ilk kez bir partinin oluşturduğu komisyon aracılığıyla ana muhalefet lideri hakkında fezleke hazırlandı.

Meclis’e gönderilen 10 sayfalık fezlekede, Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması halinde, hakkında 3 yıl hapis öngören TCK’nın 215 ve 218’inci maddeleri uyarınca işlem yapılacağı vurgulandı.

Fezlekede, Kılıçdaroğlu için TCK’nın 53. maddesinin de uygulanarak muhtarlık dahil, seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılması, serbest meslek erbabı ya da tacirlik yapamaması da isteniyor. Meclis tarihinde ilk kez bir partinin oluşturduğu komisyon aracılığıyla ana muhalefet lideri hakkında fezleke hazırlandı.


SUÇ SAYILAN KONUŞMALAR

Sözcü’nün haberine göre fezlekede MHP’nin dilekçesinde yer alan, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı 10 farklı konuşmanın Meclis grup konuşması olduğu, yedi farklı konuşmasında da suç unsuru olmadığı belirtilip işleme gerek görülmedi. Ancak fezlekede Kılıçdaroğlu’nun, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu, belediyelere kayyum atanmasını eleştirmesi ve iktidarın yargıyı siyasallaştırdığını söylemesi suç unsuru olarak yer aldı.

“MUHBİR MİLLETVEKİLLERİ” TEPKİSİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkındaki fezlekeye, “Ben Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, Müyesser Yıldız’ın içeride tutulması doğru değil diye açıklama yapmıştım. MHP milletvekilleri beni şikâyet ediyor, terörü övüyor diye. Savcı da dosyayı gönderiyor. Şimdi karşımıza muhbir milletvekilleri çıktı” diyerek tepki göstermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ