CHP kayyım protestolarına katılmayacak, eleştirmeye devam edecek

Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyım atamaları karşısında, gözler muhalefet partilerinin geliştireceği tutumdaydı.
CHP, illerde gerçekleştirilen kayyım protestolarına katılmama kararı aldı ancak kayyım atamak suretiyle seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmalarını eleştirmeyi sürdürecek.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında 19 Ağustos'ta toplanan CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, üç belediyenin kayyımlara devri konusu masaya yatırıldı. 

4.5 saat süren toplantıda, belediye başkanlarının yerine kayyım atanması, 'demokrasiye darbe' olarak yorumlanırken, CHP'nin bu yönde görüş bildirmesi yönünde bir karar alındı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise “Bu karar hukuki değil, siyasidir. Artık demokrasiden uzaklaşmış durumdayız” değerlendirmesini yaptığı aktarıldı. Ankara’da bulunan Diyarbakır ve Van il başkanlarıyla yapılan görüşmede durum değerlendirmesi yapıldığı ve CHP’nin söz konusu illerde ne gibi adımlar atacağı konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Kayyım atamaları ile ilgili detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz:

Buna karşın, CHP sokakta gerçekleştirilen protesto eylemlerine katılmayacak ve sözlü eleştiri düzeyinde kayyım kararına tepki göstermeyi sürdürecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ