Babacan'ın partisi çarşamba günü kuruluyor, kısa adı DEVA

Ali Babacan’ın liderliğini yapacağı parti, önümüzdeki hafta salı günü kuruluş dilekçesini veriyor. DEVA olarak kısaltılan partinin adı Demokrasi ve Atılım Partisi olacak; ilanı ise 11 Mart Çarşamba günü yapılacak.Ahval’in edindiği ve parti kaynaklarından henüz teyit edilmeyen bilgilere göre; Ali Babacan’ın partisi büyük olasılıkla TBMM’ye 11’inci parti olarak girecek. Babacan’ın partisinde milletvekilleri de yer alacak.


Ali Babacan, 8 Temmuz 2019 tarihinde kurucu üye olduğu AKP'den istifa etmişti. Babacan, istifasının ardından kamuoyuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geleceği için yeni bir siyasi parti oluşturmak üzere çalışmalara başladıklarını belirtmiş, farklı üniversiteden gençlerle buluşmasında da AKP'den istifasına ilişkin şunları söylemişti:

"2001’de AK Parti kurucusu oldum, 2002’de hükumet üyesi oldum, yani bakan oldum. 13 yıl bakanlık 14 yıl parti yönetimi. 2009-2010’dan itibaren ilk sinyaller gelmeye başladı, sorun sinyalleri. Yani ikinci dönemde 2007 seçimiyle beraber problem sinyalleri gelmeye başladı. Hatta benim ilk istifa mektubum Mart 2009 tarihlidir, bundan kaç sene önce. Fakat daha sonra işte düzelteceğiz, hep beraber yapacağız, dur nereye gidiyorsun gibi ikna yöntemleri nedeniyle biraz daha durdum içinde. Fakat sorunlar sadece büyüdü."

Babacan, geride bıraktığımız süreç içinde sahaya inerek 30 farklı üniversiteden öğrencilerle buluşmuştu. Ali Babacan, o anlara ilişkin görüntüleri kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaşmıştı.

Babacan paylaşımında, "30 farklı üniversiteden öğrencilerimizle buluştuk. Ülkemizin temel sorunlarını ve çözüm yollarını değerlendirdiğimiz etkinliğin hatıra fotoğrafını buraya bırakıyorum. #sizidinliyorum" ifadesini kullanmıştı.

Daha önce bizzat Ali Babacan tarafından ocak ayının ilk haftası olarak açıklanan kuruluş, farklı nedenlerle ertelenmişti.

Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ