‘Ak Parti de Erdoğan’ın seçilemeyeceği görüşünde’

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Akşener, Millet İttifakı'nın geleceği, 50+1 tartışması, İMF ile görüşme gibi pek çok konuya değindi.İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.


Eski AKP’li Bakan Faruk Çelik’in başlattığı 50+1 tartışmasına ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunan Akşener, “Biz eskiden bu tür önerileri MHP’den duyardık, şimdi bir mesaj sapması var. İkincisi bir tv programında Erdoğan’ın kesinlikle seçilemeyeceğini söylemiştim. Anlaşılıyor ki AK Parti de bu görüşte. AKP’den böyle bir teklif geldi. İyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüş kararının içinde yer alırız” ifadelerini kullandı.

‘CUMHUR İTTİFAKINI DESTEKLEYEN GAZETECİLERİN SORULARI’

Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakı’nın bozulacağını sanmıyorum” açıklamasının sorulduğu Akşener, “Kılıçdaroğlu ile görüşmem olmadı. Hangi bilgiler ışığında bunu söylüyor bilmiyorum ama Millet İttifakı’nın bozulup bozulmayacağına yönelik sorulara baktığınızda ağırlıklı olarak Cumhur İttifakı’nı destekleyen gazetecilerin fantezilerine uygun sorularla karşılaştığımızı görüyorum ben” diye konuştu.

‘NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ ALIRSINIZ’

Akşener, hükümetin ekonomi yönetimini ve son açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Eğer 9.6 enflasyon doğru ise, Sayın Damat Bakanın dediği yüzde 5 büyüme olacak ise, yatırım yok, üretiminiz yok, topraklarımız verimli kullanılmıyor, dolayısıyla bütün bunlara bakınca bu olsa olsa metoduyla üç ayda bir açıklanan ekonomik raporların, programların işe yaramadığını görüyoruz. Ekonomi daraldı, soğuyor. TÜİK’in rakamları doğruya bundandır. Eğer bu hedefler gerçekleşirse Nobel ekonomi ödülünü alırsınız”

Akşener CHP ve İyi Partili ekonomistlerin IMF ile görüştüklerine ilişkin ortaya çıkan tartışmaların ele alındığı bir haberi değerlendirerek sözlerine kahkahalarla başlayarak şunları söyledi:

‘IMF İLE ANLAŞIP CHP VE İYİ PARTİ SEBEP OLDU DİYECEKLER’

“Tam bir yavuz hırsız modeli bu. Sayın Durmuş Yılmaz genellikle yerli ve yabancı yatırımcıların fikrini sorduğu bir ekonomisttir. Bu tür yatırımcıların görüş aldığı bir ekonomisttir. Dolayısıyla IMF randevu istemiş. Gizli mizli değil. Ak Parti ve Sayın Erdoğan’ı, o iltihatları tanıyorsam kesinlikle IMF ile el altından bir görüşmeleri var demektir. Sayın Yılmaz Türkiye’yi koruyan yanıtlar verir. Dolayısıyla bizim partimizin ekonomik kurmayları Türkiye’nin ekonomisini, bakış açısını değiştirecek, yolsuzluğu, israfı, akraba kayırmayı ortadan kaldırarak, hukuk, adalet ve demokrasiyi işleterek üretim ekonomisine geçerek geçeceğine inanırlar. Bizim programımız da bu şekilde. Bu gürültünün, 28 Şubat’da Abdullah Öcalan ile bunlar görüşüyor demiştim. 31 Mart’ta seçimler olurken Abdullah Öcalan’ın mektubu okundu, TRT’de mülakat yapıldı, bizlerin davet edilmediği TRT’de Osman Öcalan’ın mülakatı yayınlandı, o zaman küçük ortak HDP’ye oy veren küçük ortak Öcalan’ın bu mektubuna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Abdullah Öcalan ve Cumhur İttifakı bir ittifak yapmış oldular. Şimdi de diyorum ki muhtemelen IMF ile bunlar el altından bir çalışma götürüyorlar. Sonuçta el sıkışırlarsa CHP ve İyi Parti sebebiyle biz el sıkıştık derler. En sert bağırınca mutlaka onu yapar. Biz IMF ile Türkiye’nin anlaşmasını doğru bulmuyoruz. Biz oraya para ödüyoruz, neden çıkmıyoruz. Madem bu kadar şeytan bir örgüt?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ