24 bin TL maaş alan vekillerin yabancı dil kursu bütçeden karşılanacak

İktidar; korona virüs salgını boyunca kira erteleme, herkese nakit yardımı, asgari ücretin altında ödeme yapılmaması gibi talepleri reddederken TBMM, 24 bin TL maaş alan vekillerin dil kursu ödemelerinin yarısının karşılanacağını açıkladı.
TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı’nın, yaklaşık 24 bin TL maaş alan milletvekillerinin yabancı dil kursu ödemelerine ilişkin yaptığı duyuruda, “2020 yılı içinde milletvekillerinin katılmak istedikleri yabancı dil kursları için Bütçe Kanunu E-Cetveli hükümleri uygulanacaktır. Milletvekilleri, yurt içinde yerli ve yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığı’nca kabul edilen kurslar ile üniversitelerin açmış olduğu dil kurslarına kayıt yaptırabileceklerdir. Yabancı dil kurslarına katılacak milletvekillerinin aylık 447 TL’yi geçmemek şartıyla kurs giderlerinin yüzde 50’si gelir vergisi tevkifatı yapılmaksızın karşılanacaktır” ifadeleri yer aldı.

‘HALKIN TALEPLERİ KARŞILANMALI, MİLLETVEKİLLERİNİN DEĞİL’

BirGün’ün haberine göre, TBMM İdare Amiri ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, yabancı dil kurs ücretleri konusunda önceki gün TBMM Başkanlık Divanı’nda yapılan tartışma ile ilgili, “Orada bu hususun yanlış olduğunu dile getirdim. Milletvekilleri için zorunlu bir ihtiyaç değil. Halk bu kadar sıkıntı çekerken milletvekillerin yabancı dil ücretini, eğer gitmeye ihtiyaç duyuyorsa, kendi cebinden karşılanması gerekiyor. Bu kötü ekonomik koşullarda, ayrıcalıklı uygulamaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Yanlış buluyoruz. Halkın talepleri karşılanmalıdır, milletvekilinin değil” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ