“Şehir hastaneleri kör bir kuyu gibi, ne verirsen yutuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “büyük hayali” olduğunu söylediği şehir hastanelerine ilişkin tartışmalar bitmiyor. Eksiklikleri ve projeye ilişkin harcanan yüksek meblağlarla gündeme gelen şehir hastanelerinden biri de Adana’da bulunuyor.CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 2017’nin eylül ayında açılan Adana Şehir Hastanesi hakkında konuştu. Cumhuriyet’e konuşan Adana’da dönem Adana Eczacı Odası başkanlığı da yürüten Burhanettin Bulut, hastanenin açılışının üzerinden neredeyse iki yıl geçmesine rağmen eksikliklerin bir türlü giderilemediğini, doktorların ve hastaların yaşadıkları çileyi anlattı.


Şehir hastanelerine harcanan miktarın “ticari sır” gerekçesiyle açıklanmadığını belirten Bulut, “Komisyonlarda soruyoruz, milletin vekili olarak cevap alamıyoruz. Adana Şehir Hastanesi’nden ne hekimler ve sağlık personeli memnun ne de yurttaşlar. Hastaneye gitmek için ulaşım sorunlu; birimler birbirine, bekleme salonları ise polikliniklere uzak” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen günlerde Bursa Şehir Hastanesi’ni açtığını hatırlatan Bulut, “Şehir hastaneleri aracılığıyla 25 yıl boyunca halkın vergilerini yandaşların ceplerine hortumlayacaklar. Her yıl artan bütçe açıklarını, bütçedeki faiz ödemeleri yükünü de vatandaşın sırtına yüklediler”diye konuştu.

Devletin 25 yıllığına kiracı olduğu hastanelerin toplam yatırım tutarının 10.5 milyar dolara mal olduğunu belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Şehir hastaneleri kör bir kuyu gibi, ne verirsen yutuyor. 25 yılda devlet tarafından şirketlere ödenecek toplam kira tutarı 30.2 milyar dolar. Milletin cebinden bir kuruş çıkmıyor denilen şehir hastaneleri için yalnızca 2019 yılı bütçesinden yapılacak ödeme 6 milyar 150 milyon TL. Bu rakamın 2020’de 14, 2021’de 16 milyar TL’yi aşması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı bunu cebinden mi ödüyor, millet ödemiyor mu?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ