Ramazanda su ihtiyacını karşılayacak tavsiyeler

Vücudun ortalama dörtte üçünü oluşturan su, genel vücut sağlığının yanı sıra metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için de gerekli.

Susuzluk durumunda ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorununun önüne geçebilmek için ramazan ayı boyunca iftarla başlayıp sahur bitimine kadar geçen sürede en az 2,5 litre su içilmesi öneriliyor.

Uzman Diyetisyen Özlem Tay’a göre, Ramazan ayında vücudun sıvı ihtiyacı daha da artıyor. Uzun süreli açlık sonrası gerekli olan sıvıyı yerine koyabilmek için iftar ile birlikte belirli aralıklarla gerekli olan su içilmesi önemli. Özellikle yaşlılarda, böbrek hastalığı bulunan kişilerde, kalp ve tansiyon hastalarında sıvı tüketiminin doktor kontrolü ve takibinde hesaplanması, bu doğrultuda uygulanması daha sağlıklı. Büyüme ve gelişme sürecinde olan ergenlik dönemindeki kişiler de oruç tuttukları ramazan ayı boyunca günde en az 2,5 lt su tüketmeli. Soğuk su midede kasılmalara yol açarak sindirimi zorlaştırır ve hazımsızlığa neden olabildiğinden Ramazan ayı boyunca içilen suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmedi.


Oruç tutarken susuz kalmamak için…

Ramazanda yeterli miktarda su tüketmenin yanı sıra, iftar ve sahur öğünlerinde susuzluğa neden olacak sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalar tercih edilmemelidir.

Oruçluyken gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan da kaçınılmalıdır.

İftar ve sahur arasında tüketilecek suyun içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları veya rulo tarçın eklemek hem suya farklı bir aroma katıp içimini kolaylaştırır hem de mideyi rahatlatarak tatlı yeme isteğini bastırabilir.

Oruç tutarken susuzluğa karşı alınacak önlemlerden biri de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerden faydalanmaktır. Bunun için sahurda, salatalık ve domates dilimleri sofraya eklenebilir, iftar sofrasında da salata ve sebze yemeklerine daha fazla yer verilebilir.

Çay, kahve, limonata, gazoz gibi içecekler suyun yerini alamaz. Aksine çok fazla tüketimi su içme isteğini bastırabilir. Mümkün olduğunca özellikle ramazan ayında sınırlandırılmalıdır.

Çay ve kahvenin faza miktarda tüketimi vücutta sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple iftardan bir iki saat sonra tercih edilmesi uygun olacaktır.

Su, sağlıktır!

Vücudun ihtiyacını karşılaşacak şekilde su tüketiminin faydaları nelerdir?

Cildi arındırarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller

Vücuttaki toksinlerin atımını sağlar, cildi gençleştirir

İç organların sağlıklı çalışmasını sağlar

Kan dolaşımını hızlandırır

Sindirim sistemini düzenler

Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar

Kilo vermeyi hızlandırır

Saç köklerini günlendirir
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ