Çocukların stres çarkına değil oyuna ihtiyacı var

Pedagog Tuncay Dilci: Toplum üzerinde etki eden birtakım mekanizmaları kullanarak bazı ticari kazançlar elde ediliyor. Stres çarkı da bunlardan biri. Çocuklarda stres yok, oyun ihtiyacının azlığı var.
Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci, çocukların stres çarkını stresten dolayı almadıklarını ifade ederek "Çocuk ile stres kavramı arasındaki ilişki, çocuğun oyun ve oyalama araçlarından yoksunluğundan kaynaklıdır. Bu boşluk doldurulmazsa çocuğun panik halde olması, sıkılması şeklindeki halleri tabii ki stres gibi görünür" diye konuştu.

Eskiden topaç, fırıldak ya da tahta parçalarıyla oyun ihtiyacının karşılandığını anımsatan Doç. Dr. Tuncay Dilci, "Toplum üzerinde etki eden birtakım mekanizmaları kullanarak bazı ticari kazançlar elde ediliyor. Stres çarkı da bunlardan biri. Çocuklarda stres yok, oyun ihtiyacının azlığı var" dedi.

Doç. Dr. Tuncay Dilci, stres çarkının sürekli kullanımın çocuğun derse olan dikkatini azaltacağına da işaret ederek ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerde ürünün öğrencilere yasaklandığını söyledi.


Stres çarkının çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Tuncay Dilci şu değerlendirmede bulundu: 

"Bu araçlar çocukların gelişim dönemlerinde küçük kas gelişiminin daha sağlıklı yürümesi için belki bir fırsat olabilir. Zaman geçirme ve oyalama aracı olarak görülse de otistik ya da dikkat eksikliği olan çocukların stres çarkının dönüşünü sürekli takip etme eğiliminde olmaları, onlarda dikkati toplamak için kullanılabilir ancak stres çarkı sağlıklı çocukta antisosyal kişilik gelişimine zemin hazırlayabilir. Farklı ve dikkat çekici renklerin bu cihaz üzerinde kullanılması sağlıklı çocuklarda o renkleri bilinç altında takibe zorlayacağı için dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çocukların gelişim döneminde 14-15 yaşına kadar bu olumsuz etkileri gözlemlenebilir. Bu nedenle ailelerin çocuklarına bunu kullandırtma noktasında dikkatli olmaları gerekir."

Stres çarkının stresi azalttığına dair bilimsel bir çalışmanın olmadığını da işaret eden Doç. Dr. Tuncay Dilci, "Yetişkinlerin kullandığı tespih bile uzun süre kullanıldığında bağımlılık haline gelebiliyor. Kişi elinde gereç yoksunluğu yaşıyor ve sürekli arayış içerisinde tedirgin oluyor. Bu stres çarkı ile çocuk arasında bir bağ gelişebilir ve çocuk bağımlı olabilir" ifadesini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ