RTÜK, TV'de küfür eden yandaşı TRT'ye atadı

RTÜK daha önce televizyon programında küfürlü konuştuğu için ceza verdiği, asıl ismi Davut Kayacı olan Yeni Şafak Yazarı Salih Tuna'yı kültür-sanat kontenjanından TRT Yönetim Kurulu üyeliğine seçti .
Daha önce "Has...ir" diye küfrettiği için programının yayınlandığı televizyon kanalına, CHP'li Zeynep Altıok'un başvurusu üzerine ceza veren RTÜK'ün bu seçimi tepkilere neden oldu.

Altıok, "Utanç verici bir tercih. İktidarın ülkeyi sığ, yoz, düzeysiz bir noktaya taşımak istediğinin somut bir kanıtı" dedi.

Birgün'ün haberine göre, RTÜK, cemaate yakınlığıyla ilgili haberler üzerine Saray'dan veto yediği için TRT Yönetim Kurulu adaylığından çekildiği bildirilen Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım'ın yerine aynı gazeteden tartışmalı başka bir ismi seçti. RTÜK'ün, yazılarında Salih Tuna takma ismini kullanan ve "Has...ir" diye küfrettiği için programının yayınlandığı televizyon kanalına ceza kesilmesine neden olan Davut Kayacı'yı kültür sanat kontenjanından TRT Yönetim kurulu üyeliğine uygun görmesi tepkilere neden oldu.


Son dönemde haber kanallarındaki tartışma programlarının müdavimi olan yandaş yazarlar arasında yer alan ve RTÜK tarafından TRT Yönetim Kurulu üyeliğine aday gösterilen Yeni Şafak Yazarı Prof. Dr. Ergün Yıldırım ile ilgili Saray ve Başbakanlık arasında yaşanan krize "istifa" yoluyla çözüm arandı. RTÜK'ün Başbakanlığa TRT Yönetim Kurulu üyeliği için ismini bildirmesinin ardından Ergün Yıldırım'ın cemaate geçmişteki yakınlığı medyada haberlere konu oldu. Saray'ın listeyi geri göndermesi ve baskılar üzerine Yıldırım adaylıktan çekilince, RTÜK yeni bir isim belirledi.

Ceza verdiği ismi ödüllendirdi

RTÜK'teki AKP-MHP ittifakıyla TRT Yönetim Kurulu üyeliği için Ergün Yıldırım'ın yerine bir başka yandaş yazar önerildi. Yeni Şafak'ta Salih Tuna müstearıyla köşe yazan Davut Kayacı'nın aday gösterilmesiyle RTÜK'ün tartışmalı ve taraflı kararlarına bir yenisi daha eklendi.


Salih Tuna'nın daha önce katıldığı bir programda "Has...ir" diye küfrettiği için televizyon kanalına oybirliğiyle 14 bin 359 lira ceza kesen RTÜK'ün aynı ismi üstelik de kültür-sanat kontenjanından TRT Yönetim Kurulu üyeliğine layık görmesi tepkilere neden oldu.

Utanç verici bir tercih

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, RTÜK'e yaptığı başvuru üzerine küfrettiği için ceza verilen bir ismin, TRT Yönetim Kurulu üyeliğine uygun bulmasının iktidarın yoz yaklaşımının yeni bir göstergesi olduğunu söyledi.

Atıok BirGün'e yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin iktidar eliyle sistemli bir şekilde aydınlıktan uzak, yoz kültüre terk edilmek istendiği bir ortamda bu isimlendirme ironik aslında. Vahim, utanç verici bir tercih. İktidarın kültür seviyesini, düzeysiz yaklaşımını gösteren bir örnek aynı zamanda" dedi.

Ne olmuştu?

Zeynep Altıok, Ülke TV'de 16 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan "En sıra dışı" isimli programda "Has..ir" diye küfreden Salih Tuna ile ilgili olarak RTÜK'e başvuruda bulunmuştu.

Üst Kurul'un 13 Aralık 2016 tarihli kararında, "Ayrıntıları uzman raporunda belirtildigi uzere program konuğu tarafından '... tak böyle bir günde la bir gecede.... Niko gelir ya hani birden has...r lan' şeklinde ifadelerin kullanıldığı" belirtilerek, bu sözlerin ardından sunucunun konuşmacıya sözünü düzeltmesi için müdahalede bulunmadığına işaret edilmişti. RTÜK "kamusal sorumluluk anlayışına aykırı hareket edildiği ve ilgili yasanın yayınlarda "düzeysiz, kaba ve argo bir dil kullanılamayacağı" hükmü ihlal edildiği için televizyon kanalının 14 bin 359 idari para cezasına çarptırılmasına oy birliğiyle karar vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ