Reyhanlı ve Niğde katliamları sanığı Heysem Topalca’nın şüpheli ölümü Meclis gündeminde

Eklenme tarihi :
Reyhanlı ve Niğde katliamları sanığı Heysem Topalca’nın şüpheli ölümü Meclis gündeminde
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Heysem Topalca’nın şüpheli ölümünü Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Hatimoğlulları tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebi ile hazırlanan soru önergesinde, Suriye savaşının başladığı 2010’dan beri ismi sık sık Türkiye gündemine gelen Heysem Topalca’nın, 10 Şubat’ta Karapınar Konya yolunda bir trafik kazasında hayatını kaybettiğine işaret edildi.

Hatimoğulları; 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin öldüğü Reyhanlı patlaması ile 20 Mart 2014’te Niğde Ulukışla’daki IŞİD saldırısıyla ilgili açılan davaların firari sanığı olan Heysem Topalca hakkında, Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin 29 Aralık 2015’te verdiği 12 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğunu kaydetti.


“TOPALCA’NIN ORGANİZE ETTİĞİ SALDIRIDA 190 SİVİL ÖLDÜ”

Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “IŞİD’in 2013’te Suriye’de kaçırdığı Milliyet gazetesi muhabiri Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılmasında da aracılık ettiği belirtilen Topalca hakkında Jandarma Genel Komutanlığı’nın hazırladığı 9 Haziran 2014 tarihli raporda; Suriye’den kaçak yollarla tarihi eser getirip Türkiye’de satılmasının organize edilmesi, Halep sanayi bölgesindeki makinelerin çalınarak Türkiye’de satılması, El Kaide ve Nusra Cephesi’ne sürekli Türkiye üzerinden mühimmat temin edilmesi, Reyhanlı’da patlayan araçları gönderen kişi olması, Adana’da ele geçirilen 931 adet havan mermisi, 10 füze rampası ile yakalanmış olması bilgileri yer almaktadır. Ayrıca Ağustos 2013’te cihadist çeteler Topalca’nın rehberliğinde Lazkiye’nin kuzey kırsalındaki Alevi köylerine saldırmış, HRW raporuna göre 190 sivil bu saldırıda hayatını kaybetmişti.”

“SUSURLUK KAZASI BENZETMESİ YAPILAN KAZ AYDINLATILMALI”

Önergede, “Ailesi Hatay’ın Yayladağı ilçesinde ikamet eden, kendisi aslen Suriye’nin Lazkiye ilinin kuzey kırsalından olan Heysem Topalca’nın aranıyorken trafik kazasında hayatını kaybetmesi dolayısı ile ‘Susurluk Kazası’ benzetmesi yapılan olay araştırılarak, aydınlatılmalıdır. Bu konuda varsa sorumluluğu olan kamu personelleri de açığa çıkartılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

“MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİTALI İLE  İLİŞKİLİ MİYDİ?”

Tülay Hatimoğlulları’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şöyle

1. Aranan bir firari iken Heysem Topalca’nın, 2011-2014 yılları arasında en az 873 kez Türkiye’ye giriş yaptığı iddiası doğru mudur?

2. 2013 yılında Adana’da bir tırdaki havan mermileri ve çeşitli mühimmatla yakalanmış olduğu dosya ile ilgili neden tutuklanmamıştır? İfadesinin alınmasının ardından nasıl serbest bırakılabilmiştir?

3. Hayatını kaybettiği trafik kazası dolayısı ile serbestçe ülke içinde dolaştığı ortaya çıkan ve 12 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Heysem Topalca nasıl yıllarca tutuklanamamıştır?

4. Jandarma Genel Komutanlığı raporunda hakkında yazanların ülke güvenliğini tehdit eden birine işaret ettiği çok açıktır. Bu kişinin yakalanması için nasıl çalışmalar yürütülmüştür?

5. Arap basınına yansıdığı gibi, Topalca Türkiye istihbaratı ve Suriye muhalefeti arasında koordinasyon mu sağlıyordu? Bu koordinasyondan sorumlu olduğu iddiası doğru mudur?

6. Basında, Suriye’den gizemli bir şekilde yok olması, Türkiye’de firari sanık olarak seyahat etmesi ve trafik kazası ile hayatını kaybetmesi Türkiye istihbaratı ile ilişkili olduğu şüphelerine yer verilmiştir. Bu iddialar doğru
mudur?

7. Ölümüne sebep olan trafik kazasının oluş biçiminde şüpheli bir şey var mıdır? Araştırılmış mıdır?
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ