Cumhurbaşkanlığı, Ayasofya’nın tekrar müze olması için temyize gitti

Eklenme tarihi :
Cumhurbaşkanlığı, Ayasofya’nın tekrar müze olması için temyize gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Ayasofya ibadete açıldı ve 24 Temmuz günü Cuma namazı kılındı. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Ağustos ayında Danıştay'ın Ayasofya'nın yeniden cami olarak kullanılması kararına karşı temyize gitti.

Temmuz ayında Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olma kararını iptal ettiği kararına karşı Cumhurbaşkanlığı temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı.

10 Temmuz’da Danıştay Ayasofya’nın müze olmasına karar verilen Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmişti. Daha sonra karar henüz kesinleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya ibadete açılmıştı. Böylece Ayasofya’da fiili olarak 24 Temmuz’dan itibaren namaz kılınıyordu.


Jurnal Türkiye’nin haberine göre, davalı sıfatıyla davanın tarafı olan Cumhurbaşkanlığı’nın Ağustos ayında Ayasofya’nın tekrar müze olması için bu karara itiraz ederek temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı.

Habere göre, Uyap sistemi üzerinden yapılan herkese açık bir şekilde yapılabilen sorgulamadan, “Dosyanın Son Aşaması” bölümünde, dosyanın 19 Ağustos tarihinden itibaren tetkik hakimi tarafından ilk inceleme yapılmak üzere sıraya alındığı görülüyor.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ