Son 8 yılda 2 bin 300 mahkum ve tutuklu hayatını kaybetmiş

Cezaevlerinde son 8 yılda ölen mahkum ve tutuklu sayısının 2 binden fazla olduğu ortaya çıktı. Gazeteci Bülent Ceyhan, 15 Temmuz sonrasında cezaevlerinde şüpheli ölümlerine ilişkin bilgiler paylaştı.
Ankara İstihbarat eski Şube Müdürü Zeki Güven Zeki Güven’in tek kişilik hücrede şüpheli bir şekilde ölmesinden sonra özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası meydana gelen faili meçhul ölümler gündemde. Bold Medya’da Fatih Akalan sunduğu programa katılan gazeteci Bülent Ceyhan, 15 Temmuz’dan bugüne kadar 118 kişinin şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiğini belirtti.


Zeki Güven’in sağlam şekilde girdiği cezaevinde ölerek çıktığını anlatan Ceyhan, “Tek kişilik hücrede tutuluyor. 15 Temmuz’dan sonra polise cezaevindeki tutukluları tekrar sorgulama yetkisi verildi. Ayrıca Zeki Güven’in ölüm haberini MİT’e çalıştıkları bilinen gazeteciler açıklıyor. Bir de ailesinde önce bu açıklama yapılıyor.” dedi.


Ceyhan, “Bunlardan 40 kişi cezaevinde hayatını kaybetti. 5 kişi polis gözaltındayken öldü. Diğerlerinde bazıları polis operasyonu sırasında ‘balkonda düştü, silahı ile kafasına sıktı’ gibi gerekçeler gösterilerek öldüğü’ iddia edildi.” dedi.

Son 8 yılda ise 2 bin 300 mahkum ve tutuklunun cezaevlerinde öldüğünü hatırlatan Ceyhan, “Şu anda cezaevleri kapasitesinin 30 bin fazlasında. 1 yatağı 3 tutuklu kullanıyor.” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ