Yurtdışı Türkler Başkanlığından 300 bin liraya “Saray’a uyum” ihalesi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, akıl almaz bir ihale yaptı. Başkanlığın, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’yle uyumlu çalışıp çalışmadığını tespit için 300 bin liraya ihale açtı.


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Eksiklikleri var giderilecek” dediği yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne uyum, kamu kurumları için yeni bir ihale konusu oldu. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yeni sisteme uyum amacıyla yürütülecek projenin ihalesini AKP iktidarları döneminde sıklıkla kullanılan “pazarlık” yöntemiyle bir şirkete verdi. Uyum işi, pazarlıkla ihale için belirlenen 300 bin TL’lik sınırın hemen altında bir rakamla 298 bin 333 TL’ye Çevik Yönetim Danışmanlık Limited Şirketi’ne verildi .

Birgün’ün haberine göre, Başkanlık, 8 Ağustos tarihinde “Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne Uyum Projesi Mevcut Durum Analizi, Süreç Analizi ve Organizasyonel Etkinliğin Arttırılması” konulu bir proje için ihale ilanı yayımladı.


Kamu İhale Kanunu’nun, AKP iktidarları döneminde “rant aktarma, kamu kaynaklarını peşkeş” iddialarıyla birlikte anılan 21’nci maddesi kapsamında yapılan ihaleye üç şirket teklif verdi.

3 BİN LİRA FARKLA İHALEYİ ALDI

Değerlendirme sonucu yasanın 21’inci maddesinin “İdarelerin yaklaşık maliyeti 301 bin 229 Türk Lirasına kadar olan mamul mal, malzeme veya hizmet alımları” durumunda pazarlık yöntemi uygulanmasına olanak sağlayan fıkrası uyarınca 90 günlük iş 298 bin 333 TL bedelle Çevik Yönetim Danışmanlık Limited Şirketi’ne verildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile şirket, 90 gün süre belirlenen proje için 29 Ağustos tarihinde sözleşme imzaladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ