Usta gazeteci Orhan Birgit vefat etti

Basın Konseyi’nin kurucularından gazeteci-yazar ve siyasetçi Orhan Birgit hayatını kaybetti.


92 yaşında vefat eden Birgit, Basın Konseyi’nin 2011-2013 yılları arasında başkanlığını yapmıştı.

Basın Konseyi, Birgit’in vefatını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, “Basın Konseyi olarak, kurucularımızdan ve eski başkanımız Orhan Birgit’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine, basın camiasına, siyasetteki yol arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz” mesajını paylaştı.


BİRGİT’LE İLGİLİ İKİ HATIRA

Silivri’de tutuklu olduğu dönemde Can Dündar’ı ziyaret eden Orhan Birgit, ayrılırken yan kabinde avukatıyla görüşen Hidayet Karaca’yı görür. Görüş kabininin kapısını aralar ve selam verir.

“Hidayet bey…” diye seslenir.

“Arada telefon rehberini karıştırırken senin adını görüyorum. Acaba çıkmış mıdır, arasam mı diyorum. 88 yaşındayım bu ülkemin düzeleceğinden ümidimi kestim.” der.

Hidayet Karaca ise Basın Konseyi’nden tanıştığı Birgit’e teşekkür eder.

Hatırayı aktaran avukat, ”Ben de Birgit’e “ümidinizi kesmeyin, inşallah düzelecek siz de göreceksiniz…” dedim. Maalesef daha da kötüye gitti ger şey. Ve o güzel günleri göremedi. Hidayet bey ise 2 ay sonra zindanda 5 yılını dolduracak.” ifadelerini kullanıyor.

Zaman Gazetesi‘ne kayyım kararından sonra Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’le beraber gazete yönetimine destek ziyaretinde bulunan Orhan Birgit, binadan ayrılırken zemin katta durup etrafı seyrettikten sonra, ”Geç kalmışız bu ziyaret için.” yorumunda bulunur.

Birgit’in cenazesi yarın öğle vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ