“Türköne’nin cezaevinden çıkması için bir imkan doğacak”

AKP’de kapalı kapıların ardında konuşulanları kamuoyuna duyuran Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, 4 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu olan ve sağlık sorunları yaşayan Mümtazer Türköne’nin tahliyesi için konuşulanları yazdı.


Tutuklu yazar Mümtazer Türköne’nin yeninden yargılanması için açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den sonra Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de Türköne’nin tahliyesi için Ankara’da yeni bir formülün konuşulduğunu yazdı.

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi yazarı Mümtaz’er Türköne 4 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu. Sağlık sorunları nedeniyle daha önce hastaneye kaldırılan Türköne, Zaman gazetesinde yazdığı için terör örgütüne üye olmak iddiasıyla yargılandı ve Temmuz 2018’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.


“İKİ CEZA ARASINDA FARK VAR”

Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Türköne’nin “terör örgütü üyesi olmadığı halde onu meşru göstermek, teşvik etmek ve propagandasını yapmak”tan dolayı cezalandırılmasının gündemde olduğunu dile getirildi. Türköne’nin cezaevinden çıkması için bir imkan doğacağını belirten Selvi, yazısında o formülü şöyle anlattı:

“Türköne, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zaman gazetesindeki bazı yazıları delil olarak görülen Türköne, yaklaşık 4.5 yıldır hapiste. Dosyası temyiz aşamasında olan Türköne için şöyle bir formül konuşuluyor. Türköne’nin terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü üyesi olmadığı halde onu meşru göstermek, teşvik etmek ve propagandasını yapmak suçundan dolayı cezalandırılması gerektiği savunuluyor. Mümtaz’er Türköne dosyasını inceleyen savcı da yerel mahkemede o yönde değerlendirme yapmış. Mümtaz’er Türköne, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesinin birinci fıkrasına ve TCK’nın 314. maddesine göre 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. O nedenle bir süre daha hapis yatması gerekiyor. Ancak temyizde bozulur da 7. maddenin ikinci fıkrasındaki terör propagandası yapmaktan ceza alırsa, yattığı hapis cezaları dikkate alınarak cezaevinden çıkma imkânı doğacak. İki ceza arasında bir fıkra var ama biri hapiste tutuyor, diğeri tahliye ediyor. Dileğim, Mümtaz’er Türköne’nin bir önce özgürlüğüne kavuşması…”

“HAKSIZLIK VARSA ACİLEN DÜZELTİLMELİ”

MHP lideri Devlet Bahçeli geçen hafta yaptığı açıklamada “Ülkücü şehidimizin ağabeyi olan ve geçmişte davamıza emek vermiş Mümtaz’er Türköne’nin gerçekten suçlu olup olmadığına karar verecek yegâne merci Türk adaletidir. Adil ve hakkaniyetli yargılamayla Mümtaz’er Türköne’nin üzerine atılı isnatların netleşmesi de mümkün olacaktır. Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ