‘Türkiye’yi ‘3P’ ülkesi yaptılar: Paradise-Panama-Pandora’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, daha önce açıklanan ‘Paradise’ ve ‘Panama’ belgelerinden sonra şimdi de ‘Pandora’ belgeleriyle Türkiye'deki vergi kaçırma boyutlarının ortaya çıktığını belirterek "Bu iktidar, ülkeyi 3P ülkesi haline getirdi" dedi.


HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ekonomi gündemine ve en son açıklanan Pandora Belgeleri’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünya çapından yolsuzlukların açıklandığı belgelerde Türkiye’den 220 isim bulunuyor. İsimler arasında AKP’ye yakınlakları ile bilinen müteahhit ve medya patronları yer alıyor.
VERGİ ADALETSİZLİKLERİ…

Ülkedeki vergi düzeninin büyük bir adaletsizlik yarattığını vurgulayan Oluç, “2020 yılında merkezi yönetim vergi gelirlerinden de bunu görmek mümkündür. 2020’de merkezi yönetim yaklaşık 833 milyar lira vergi toplamış, bunun yaklaşık 159 milyar lirası gelir vergisi. Buna karşılık 2020 yılında 105 milyar lira kurumlar vergisi toplanmış. Kurumlar vergisi ile gelir vergisi arasındaki farka bakın. Esas nerede görünüyor vergi adaletsizliği? Dolaylı vergilerin oranında. Dolaylı vergiler Türkiye’de yüzde 60-65 oranında gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

“İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin, yoksulların gündelik alışverişlerinden toplanan dolaylı vergilerin oranıdır bu” diyen Oluç, gelişmiş ülkelerde bu tam tersi olduğunu kaydederek dolaysız vergiler yüzde 60-65 oranında olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DEN 220 İSİM 

Vergi adaletsizliğinin en çarpıcı örneklerinden birinin de asgari ücrette görüldüğünü kaydeden Oluç, “Asgari ücret 2825 TL’dir, buradan 465 lira gelir vergisi ile 27 TL damga vergisi alınıyor, neredeyse 500 lira vergi kesiliyor asgari ücretten. Türkiye, OECD ülkeleri arasında vergi adaleti en bozuk ülkelerden biridir. Bu nedenle vergi adaletini sağlamak gerekirken, tam tersi yapılmaktadır. Bunu tartışacağız. Bu konudaki eleştirilerimizi, önerilerimizi sunacağız” şeklinde konuştu.

PANDORA’NIN KUTUSU AÇILDI

HDP’li Saruhan Oluç, son günlerde dünyayı sarsan Pandora Belgeleri’ne de değinerek, “Vergi paketinin geldiği günlerden önce ‘pandoranın kutusu’ açıldı. Bu Pandora belgelerinde Türkiye’den 200’ü aşkın isim var. Bunlar ne yapmış? Vergi ödememek için elde ettikleri servetleri bir takım yerlere kaçırmışlar” dedi.

‘ÜLKEYİ 3P ÜLKESİ YAPTILAR’

Belgelerde ismi geçenlerin AKP iktidarı ile “içli dışlı” olan kişiler olduğunu savunan Oluç, “Bunlar iktidarla içli dışlı olan, devletten aldığı kıyak ihalelerle semirtilen, vergi borçları silinen, her türlü istisna uygulanan ve kamu bankalarından faizsiz milyonlarca dolar kredi alan gruplardır. Rönenans, Demirören, Çalık, Cengiz,  saymakla bitmez. 200’ü aşkın isim var. Daha önce açıklanan ‘Paradise’ ve ‘Panama’ belgelerinden sonra, şimdi de ‘Pandora’nın kutusu. 3 P ülkesi haline getirdi iktidar bu ülkeyi” yorumunda bulundu.

RÖNESANS HOLDİNG PANDORA BELGELERİ’NDE 

Belgelerde ismi geçen Rönesans Holding’in açıklamasını hatırlatan Oluç, “Rönesans demiş ki, biz kanunsuz bir şey yapmadık. Teknik olarak haklılar maalesef, ama ahlaki değil. Bu ülkede çalışan, bu servetin yaratılmasına neden olan insanların alın terinden oluşan serveti vergi kaçırmak için dışarı çıkarmak etik değil” dedi.

‘VERGİ CENNETLERİNİ AÇIKLAMA TEKLİFİMİZİ İKTİDAR REDDETTİ’

Oluç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakın 2006 yılında çıkarılan Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30. Maddesi 7. fıkrası der ki,  Cumhurbaşkanı vergi cenneti olan ülkelerin listesini ilan eder. Bu listede yer ülkelere aktarılacak paralardan da yüzde 30 vergi kesilir der. 15 yıl geçmiş bugüne kadar,  Cumhurbaşkanı bu listeyi yayınlamış mı? Yok. İşte Rönesans, buna dayanarak kanuna aykırı bir şey yapmıyoruz demiş. Esas sorun Cumhurbaşkanı’nın bu listeyi yayınlamamasıdır. Bu durum değişsin diye önerge verdik. Bu listelerin bir an önce yayınlanmasını istedik, bu isteğimiz Plan Bütçe’de AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Cumhurbaşkanı’nın bu listeyi yayınlaması iktidarın oylarıyla reddedilmiş oldu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ