Topkapı restorasyonu başlıyor: Tarihi eser sicilimiz kötü

Topkapı Saray'ında restorasyon başlıyor ama nasıl? CHP’li İlgezdi, “Ülkemizin kaybolan tarihi eserler bakımından sicili kötü” diyerek soruyu Cumhurbaşkanlığı'na yöneltti. Cevap tatmin etmedi.


CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredilen Topkapı Sarayı yerleşkesindeki tarihi eserlerin akıbetini sordu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yanıtında, birçok yapıda acil restorasyon ihtiyacının bulunduğunu, bu nedenle Arkeoloji Müzesi ve Kimyahane Binası’ndaki tarihi eserlerin Topkapı Sarayı’ndan çıkartılacağını ifade etti. Oktay, eserlerin “uygun bulunan bir yere” taşınacağını belirtti.

TOPKAPI’DAKİ TARİHİ ESERLER TAŞINACAK


BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Oktay, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün bulundukları yerlerden taşınacağını söyledi. Oktay, Topkapı Sarayı yerleşkesinde bulunan Darphane Binası’nın ‘acil restorasyon’ ihtiyacının bulunduğunu, tarihi eserlerin ise risk altında olduğunu kaydetti. Oktay, aynı yerleşkedeki Kimyahane Binası’nın da acil restorasyon ihtiyacı bulunduğunu ve buradaki tarihi eserlerin de taşınacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, tarihi eserlerin uygun bir yere taşınacağı yanıtının “son derece kaygı verici” olduğunu ifade eden CHP’li İlgezdi, “Ülkemiz restorasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında birdenbire ortadan kaybolan tarihi eserler bakımından sicili kötü bir ülkedir” dedi.

‘KAYBOLAN VE ÇALINAN KÜLTÜR VARLIKLARININ KAYDI YOK’

Anamur’daki Mamure Kalesi’nin önünde duran 200 kilogram ağırlığındaki topun çalındığını, Ege Bölgesi’ndeki, Ankara ve İstanbul’daki müzelerden binlerce eserin kaybolduğunu hatırlatan İlgezdi, şöyle devam etti:

“Geçmiş dönemlerde müzelerden kaybolan ya da çalınan kültür varlıklarına ilişkin sormuş olduğum sorulara Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kayıt tutmuyoruz’ yanıtını vermişti. Bu yanıt endişelerimizi daha da artırıyor. Devletin yeni bir olası tarihi eser kaçaklığına göz yumması vakasıyla karşı karşıyayız. Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen paha biçilemez eserlerin taşınma esnasında kaybolmayacağının ya da zarar görmeyeceğinin bir garantisi yok. Müzelerimizde envanter çalışmaları sağlıklı biçimde yapılmıyor. Müzelerimiz bütçe için yük olarak görüldükçe eserlerimiz tehlike altında olacaktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ