Sürmene’de yanan orman arazilerinde köşkler boy attı

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkinde iki yıl önce orman yangınnın meydana geldiği bölge ‘Orman Köşkleri’ ile doldu.


AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 18 Aralık 2016’da Trabzon’a gelen Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile bölgede kış turizmi yapılabilecek alanları helikopterle havadan incelemişti. Ziyaretten 20 gün sonra ise 7 Ocak 2017’de bölgede orman yangını çıkmıştı. Yangında yaklaşık 50 hektarlık orman kül olmuştu.

Ormanda yanan alanların tekrar ağaçlandırılacağı sözleri unutulurken, 2017’nin yaz aylarında bölgede köşkler inşa edilmeye başladı. Köşklerin son halini gösteren bir fotoğraf paylaşan Tele 1 TV Ankara Temsilcisi  İsmail Dükel, “Bakan ‘fidan dikeceğiz’ demişti.Dikilen fidanlar ne de güzel büyümüş!” tepkisini gösterdi.


Konuyu daha önce  CHP milletvekili  Haluk Pekşen de takip etmiş, sosyal medya hesabında Çamburnu’nda yapılan Orman Köşkleri’ne dikkat çekerek fotoğraflarını paylaşmıştı.

Çamburnu’da yaklaşık 20 hektarlık alanı etkileyen yangında  250 yılda yetişen sarıçamlar yok olmuştu.  Bölge Türkiye’nin deniz seviyesine inen iki sarıçam alanından birisi olarak biliniyor. Yangının ise 7 ayrı noktadan çıktığı bilinmesine karşın,  piknikçiler nedeni ile mi yoksa sabotaj nedeniyle mi çıktığı aydınlatılamamıştı.

Yangın sonrasında CHP İstanbul Milletvekil Barış Yarkadaş, Sürmene’de yanan ormanın Erdoğan’ın Katar Emiri’ne havadan dolaşarak gösterdiği yer olduğunu açıklamıştı. Paylaşımın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veysi Eroğlu da yanan ormanların bir yıl içinde yeniden ağaçlandırıldığına dair bir paylaşımda bulunmuştu.

Yarkadaş  Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiinde çıkan ve yaklaşık 20 hektarlık alanın kül olduğu orman yangınına ilişkin iddiasını  “Trabzon Sürmene’de Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar Emiri’ne havadan dolaşarak gösterdiği orman yanıyor… Emir’e yatırım alanı mı açılıyor?” tweeti ile dile getirmişti.

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez” ifadelerini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ