Savcı delilleri Google'dan toplayınca

Google'daki bir haberde soyismi yanlış yazıldı, hayatı karardı..
KJA'lı Sara Aktaş için hazırlanan iddianamede deliller, Google arama motorundan toplandı. Savcı, ANF ve Özgür Gündem’deki haber ve yazıları gerekçe gösterdi. En ilginci de ANF’de Sakine Cansız ile ilgili bir haberde, Cansız’ın kodu olan Sara’nın yanına yanlışlıkla Aktaş soyadının yazılması, Sara Aktaş’ın “silahlı örgüt kurması ve yönetmesi” şeklinde yorumlandı. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) Koordinasyon Kurulu üyesi tutuklu Sara Aktaş hakkında iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 19 sayfalık iddianame, İstanbul 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 14 Aralık 2017’den bu yana tutuklu bulunan Aktaş, için “Silahlı örgüt kurma veya yönetme” ile “Örgüt propagandası yapmak” ifadeleri kullanıldı. 

SAVCI HABERDEKİ HATADAN İLGİNÇ GEREKÇE OLUŞTURDU


3 Temmuz 2013 tarihinde ANF tarafından yayınlanan ve PKK’nin öncü kadrolarından Sakine Cansız’ın “Sara” olan kod adının hata ile “Sara Aktaş” olarak yayınlanması, savcı için delil oluşturmaya yeterli oldu. Haberde “…Paris’te katledilen PKK’nin kurucu kadrolarından Sara Aktaş (Sakine Cansız) öncülüğünde devam eden kadın direnişini hünerli bir şekilde sergileyen gerillaların bu etkinlikleri…” cümlesine atıfta bulunulan iddianamede, savcı “Terör örgütünün talepleri doğrultusunda ülkemizde kadınlar tarafından düzenlenen eylemleri organize eden, örgütün ve özellikle Abdullah Öcalan'ın kadın yapılanması ile ilgili stratejilerini hayata geçirmeye, ulusal ve uluslararası alanda kamuoyu oluşturmaya çalışan, PKK/KCK terör örgütü hiyerarşisi içerisinde yer alan bir örgütlenme olan Kongreya Jinen Azad (KJA)- Özgür Kadın Kongresi Koordinasyonu üyesi olarak bahsedildiği” değerlendirmesinde bulundu. Savcı bu iddia üzerinden Aktaş’ın “örgüt yöneticisi” olduğunu belirtiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ