‘OHAL kaldırıldı Kürt bölgesinde yangılar arttı’

HDP, DBP ve DTK temsilcilerinden oluşan heyet, Diyarbakır’ın Kulp ve Lice ilçelerindeki orman yangınlarına ilişkin incelemelerde bulundu.Yaz ayıyla birlikte Kürt bölgesinin kırsal kesimlerinde yaşanan orman yangınları bu yıl da başladı. Diyarbakır’ın Lice ve Kulp’un kırsal mahallerindeki orman yangınlarının askeri bombardıman sonucu çıktığı iddia ediliyor.


Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) temsilcilerinden oluşan heyet, bölgede yaptığı incelemelerinin ardından gözlemlerini aktardı. HDP Diyarbakır il binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekilleri Musa Farisoğulları, bölgenin birçok kentinde ve ilçesinde operasyonlarla beraber orman yangınlarının da baş gösterdiğine dikkat çekti ve şöyle dedi:

 “OHAL kaldırıldı denildiği günden itibaren Kürt coğrafyasında yangınlar başladı. Evlerin, insanların olduğu alana kadar yangın yayılıyor. Kulp ve Lice’ye gittik, incelemelerde bulunduk. Bombalamanın yapıldığı yerdeki orman yangınına, sokağa çıkma yasağı olmasından dolayı köylüler de müdahale edememiş. Kulp’ta Eskar ve Dorşin bölgesinde çıkan yangının kendi kendine söndüğü belirtildi. Dönerken Lice’nin Kerwas ve Helhel köylerine gittik. Buradaki halk, sabah 04.00 civarında ciddi bombalamanın olduğunu belirtti. Yangın daha sonra geniş alana yayılmış. Köylüler çıkan yangına hemen müdahale edemedi, gidişimizle beraber halkımızla ilkel yöntemlerle yangını söndürmeye çalıştık. Tabii tehlike hâlâ bitmiş değil.”

Evrensel’de yer alan habere göre, meydana gelen yangınların tesadüfî olmadığına dikkat çeken Farisoğulları, “Yıllarca denenmiş yöntemlere son verilmelidir. Biz, Türkiye genelinde kalıcı bir barışın, bir çözümün gelişmesi noktasında geçmişten günümüze olağanüstü çabalar sarf ettik. Bu gün de bu çaba içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz bir an önce bunların sonlandırılması ve normal bir yaşamın sürdürülmesi noktasında çağrı yapıyoruz. Bundan sonuç alınmadığı da açıktır. Demokratik taleplere yönelik bu yaklaşım asla kabul edilmez” dedi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ