KHK'lılar 'adaletsizliğe dur demek için' AİHM önünde eylem yaptı: Harekete geçin!

KHK’lılar, bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önünde bulutu. Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekmek için bir araya gelen KHK’lılar AİHM’e ‘zulümlere daha ne kadar sessiz kalacaksınız?’ diye sordu.

24 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Peaceful Actions Platformu’nun öncülüğünde AİHM önünde mağdurlar, sivil toplum yöneticileri, hukukçular, siyasetçiler ve aktivistler ‘Artık harekete geçin’ çağrısı yaptı.

KİM NE DEDİ?


Kaçırılan Zabit Kişi'nin eşi Zerrin Kişi: Ben tüm katılımcılara teşekkür etmek istiyorum. Hapishanedekilerin en büyük korkusu unutulmak. Eşim, yaşadığı tüm işkence ve kötü muameleleri mahkemelerde cesurca dile getirdi, tüm süreçleri kayıt altına aldı. Zulme karşı direnişi ve sessiz kalmayışı çok önemli. O benim ve bizim kahramanımız.

Zorla kaybedilen Yusuf Bilge Tunç'un kardeşi Şefika Tunç: AİHM abim Yusuf Bilge Tunç hakkında skandal bir karara imza attı. 2019 Ağustos ayında zorla kaybedilen abim ile ilgili verilen kararla dünyamız ykılmıştı ancak bugünkü kalabalığı görünce umutlarımız yeniden yeşerdi.

HRD başkanı Oğuzhan Albarak: Buraya gelerek eyleme katılan herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum. Burada gerek Avrupa Konseyi'ne, gerekse de AİHM'ye mektuplarumuzu teslim ettik. Mektuplarımızdaki hususlar muhatapların bizzat yetki ve etki alanına giren hususlar.

Profesör Mehmet Ateş: Üniversitelerimizin binaları kapatılsa da ruhu hala canlı, ben hala yazışmalarımı Şifa Üniversitesi Rektörü olarak yapıyorum. Artık bütün dünya bizim, arkadaşlarımız asla üzüntüye kapılmasın, hedeflerine yürümeye devam etsin. Hiç kimse ümidinden bir milimetre geri durmasın.

Rumi Ünal: AİHM Başkanı Robert Ragnar Spano'nun özel temsilcisine, Türkiye'de hak mağduriyeti yaşayan tüm kesimler adına burada olduğumuzu söyledik ve şikayet dilekçelerimizi içeren mektubumuzu sunduk. Eylemimiz AİHM önünde 2 saat boyunca devam edecek, programımızı özellikle öğle arasına getirdik ki, mesai arasında binadan ayrılan tüm yargıçların ve personelin adalet çağrımızdan haberdar olmalarını istedik. Avrupa Konseyi'ne sonduğumuz mektubun benzer bir metni bu kez de AİHM'ye sunacağız. Yüksek Mahkeme'ye sunacağımız dilekce ve mektupta daha hukuki bir mektup hazırladık. Kendilerine takdim edeceğiz.

Cevheri Güven: Yaşanan haksızlıkları her aşamada kayıt altına almak, ilk derece mahkemelerden Anayasa Mahkemesine, oradan da AİHM'ye kadar tüm süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Legal alanda AİHM'yi harekete geçmeye zorlamak çok önemli. Yüksek Mahkeme'nin önünde bekleyen dosyalarda insan hakları ihlalleri o kadar net ve bariz ki AİHM'nin harekete geçmemesi anlaşılmaz bir tutum. AİHM'de bekleyen bazı dosyalar BM'ye gitti, BM'nin bu dosyalar üzerinde daha hızlı harekete geçtiğini görüyoruz. 

İrfan Galip Dumlu: Kalabalık bir grubun, AİHM'nin önüne gelerek Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında harekete geçmesi çok ironik bir durum.

MC TV Genel Yayın Yönetmeni Remzi Ketenci: Başta Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, Mustafa Ünal, Ahmet Böken olmak üzere tüm gazeteci arkadaşlarımız hakkında AİHM derhal harekete geçmelidir.

NELER OLDU?

Yürüyüş bildirisi, Türkçe, Fransızca ve İngilizce olarak okundu.Avrupa Konseyi'nin önüne gelen grup, daha önce alınan randevu gereğince bir dilekçeyi yetkilere teslim etti.Coşkulu yürüyüşten ilk kareler.
 
Aktivistlerin oluşturduğu uzun kortej AİHM'e doğru yürüyüşe geçti.Peaceful Actions Platformu'ndan son çağrı!
Aktivistler adalet için ses yükseltti. (son prova)
 
Solidarity With Others Derneği Yöneticisi Yüksel Kaya, Avrupa'nın pek çok noktasından Strazburg'a gelecek aktivistleri ağırlayacaklarını söyledi. Kaya, eylem kortejinin güzergahında AİHM'in yanı sıra Avrupa Konseyi'nin de olacağını kaydetti.AİHM'in 'geciken adaleti' salyangozun bile diline düştü.
 
Toplanma yerine gelenlere hazırlanan pankart, maske ve t-shirtler dağıtılıyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ