​İzmir’de felçli bebeğin babasını askerdeyken tutukladılar!

15 Temmuz sonrası her biri filmlere konu olacak şekilde zulümler yaşanmaya devam ediyor...
Yakınlarından alınan bilgilere göre askerlik vazifesini yerine getirmek için 2 Kasım 2016 günü acemi birliğine teslim olan Y. Balıkesir Burhaniye’ye gönderildi.

Burada geçirdiği bir kaza sebebiyle başından yaralanan Y.’ye doktorun kararı ve komutanlarının onayıyla 9 günlük sağlık izni verildi.

Ailesinin yanına gitmek üzere bir araç bulamadığından Burhaniye Öğretmenevinde konaklamak zorunda kalan Y. 14 Aralık günü sabah saatlerinde gözaltına alındı ve 15 Aralık 2016 günü de sağlık problemlerine rağmen hukuksuz bir şekilde tutuklandı.

Babasından Ayrı Kalan Felçli Bebek

Y.’nin tutuklanması üzerine en büyük zulmü 6 aylık bebeği yaşadı. Spina Bfida hastası olarak dünyaya gelen ve belden aşağısı felçli olan bebeğin aynı zamanda başındaki su toplaması sebebiyle bilişsel rahatsızlığı bulunuyor. Biri beyin ameliyatı olmak üzere 3 defa ameliyat geçiren bebek, sürekli enfeksiyon riski taşıyor ve organları yerli yerinde olmadığından işlevlerini yerine getiremiyor. Bu rahatsızlıklarından dolayı Y.’nin 6 aylık bebeği yüzde 80 engelli.


Bir geliri olmadığı ve ailesinden de yardım alamadığı için maddi olarak zor durumda olan Y.’nin eşi bebeğini kontrollere götürmek için her ay defalarca, yüzlerce km otobüs yolculuğu yapmak zorunda. Bunun yanında Y.’yi cezaevinde ziyaret eden eşi, bırakacak kimsesi olmadığı için bebeğini de yanında götürüyor.
Birçok sağlık sıkıntısı bulunan bebeğin X-Ray’den geçmesinin sağlığını bozabileceği gerekçesiyle annesi tarafından cezaevi yönetimine raporla birlikte başvuruda bulunulmasına rağmen idare tarafından konuya ilişkin bir düzenleme yapılmadığı ve bebeğin halen X-Ray’den geçmek zorunda olduğu iddia edildi.

Mağduriyetler Katlandı

Askerliğini yaparken sağlık izni esnasında tutuklanan Y.’nin, birliğine haber verilmemesi sebebiyle askerliğinin uzaması gündemde. Y.’nin bebeğinin, hastalıklarının yanısıra cezaevi ziyaretlerinde psikolojik travma yaşadığı, X-Ray sebebiyle rahatsızlığının artma riski bulunduğu bildirildi.

Öğretmen olmasına rağmen geçim sıkıntısı sebebiyle özel bir yurtta müdürlük yaparken yurdun kapanması üzerine işini kaybeden Y. yeni bir iş bulamadı. Y.’nin eşi de öğretmen olmasına rağmen bebeğinin hastalığı ve eşinin tutuklu olması sebebiyle iş bulamadı. Bu süreçte ailesinden de destek göremeyen, çevresinden dışlanan ve maddi sıkıntılar yaşayan Y.’nin eşi, hasta bebeğiyle yaşam mücadelesi veriyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ