Hrant Dink Vakfı’na ölüm tehdidi: Hedefte Rakel Dink var

Hrant Dink Vakfı, kendilerine gönderilen e-posta mesajıyla tehdit edildiklerini duyurdu. Tehdit mesajında Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in yanısıra vakıf avukatları da ölümle tehdit edildiler.
Vakıftan yapılan açıklamada, “27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı’na email yoluyla yazılı ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği’ne durumu yazılı olarak bildirdik. Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan “Bir gece ansızın gelebiliriz” sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı “kardeş masalları” anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.


2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz.”


MEZARLIK SALDIRILARI İLE BAŞLADI KİLİSELERLE DEVAM ETTİ

Son dönemde önce Ankara ve Trabzon’daki Hristiyan mezarlarına yönelik nefret saldırıları, daha sonra İstanbul’da birden fazla kiliseye yapılan saldırı ile devam etti. HDP’nin Ermeni Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de verdiği soru önergesinde siyasal ortamın nefret saldırılarına ortam hazırladığını belirterek, iktidardan bu tür saldırıları kınamasını ve önlem almasını talep etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ