Hatay Valisi Doğan gece 03.45’te açıkladı: 33 asker şehit

Rusya'nın Suriye'nin İdlib şehrindeki Türk taburunu vurduğu en az 33 askerin hayatını kaybettiği açıklanırken, SOHR ölü sayısının 34 olduğunu belirtti. Türkiye'nin Suriyeli göçmenlerin Avrupa'ya geçişlerini durdurmama kararı aldığı iddia edildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Esad rejimi tarafından İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, saat 03.45’ye yaptığı açıklamada İdlib’de 33 askerin şehit olduğunu açıkladı. Doğan, yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığını da bildirdi.


HAYATINI KAYBEDEN ASKER SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR

Suriye’nin İdlib kentinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Hatay Valisi 02.00’de İdlib’de Türk askerlerine karşı yine havadan saldırı olduğu ve en az 29 askerin hayatını kaybettiği, 36 askerin yaralı olduğu açıkladı. Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gidişini engellememe kararı adlığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da İdlib konulu 2 saat süren acil güvenlik toplantısı yaptı.

HATAY VALİLİĞİ: 22 ŞEHİT VAR

Hatay Valiliği ilk açıklamasında 9 askerin şehit olduğunu belirtirken ikinci açıklamada bu sayı 22’ye çıktı. Gece geç saatlerde şehit asker sayısının 29’a yükseldiği belirtildi. 36 yaralı askerin ise tedavilerinin devam ettiği açıklandı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan ilk açıklamada, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” demişti.

SOHR: 34 ASKER ÖLDÜ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) İdlib’de 34 askerin öldüğünü duyurdu.

ALTUN: MİSLİYLE MUKABELE EDİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, olaya ilişkin açıklama yaptı:

“Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacak, Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, bayrağımıza uzatılan eller kırılana dek sürecek. Namlusunu, askerlerimize doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır. Hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir. Geçmişte Ruanda’da, Bosna Hersek’te yaşananların bugün İdlib’de tekrarlanmasına seyirci kalınamaz, kalınmayacaktır. Astana Süreci tarafları başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz.”

ÇELİK: EN AĞIR ŞEKİLDE CEVAP VERİLECEK

Saldırılarla ilgili olarak AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ”Katil rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir” açıklamasını yaptı.

‘TÜRKİYE SOÇİ ANLAŞMASINI İPTAL ETTİ’

Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya Savunma Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi.

Euronews’in aktardığına göre Rusya, Türkiye’yi “isyancılara silah desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle” suçladı. Yapılan açıklamada, “Türk tarafı, silahlılara topçu ve İHA desteği vererek Soçi anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

RUSYA: SURİYE İLE BİRLİKTE VURDUK

Rus medyası ayrıca Türk askerlerine yönelik saldırının Suriye ile birlikte Rusya tarafından gerçekleştirildiğini yazdı.

‘İNSANSIZ TÜRK HAVA ARACI DÜŞÜRÜLDÜ’

Türkiye’nin çatışmasız bölgeye topçu atışları ile yasadışı silahlı güçlere yardım ettiğini ve bu şekilde Soçi Anlaşması’nı ihlal ettiğini iddia eden Rus makamlar, Rusya’nın Suriye Temsilcisi Oleg Jouravlev’in aktardığı bilgileri referans vererek bölgede bir Türk insansız hava aracının da düşürüldüğünü duyurdu.

GRAHAM: İDLİB UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLSİN

Al Monitor’un aktardığına göre, ABD’li Senatör Lindsey Graham, Pentagon’un İdlib’i uçuşa yasak bölge ilan etmesini talep etti.

Graham, “Katliamın durdurulması için ve bir insani krizin önlenmesi için bu kararın alınması gerektiğini” ifade etti.

TÜRKİYE SINIR KAPILARINI AÇTI

İdlib’de yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye Suriyeli mültecilerin kara ya da deniz yoluyla Avrupa’ya geçişlerini 72 saat boyunca durdurmama kararı aldı.

CHP’DEN KAPALI OTURUM TALEBİ

CHP Parti Sözcüsü Öztrak, ”TBMM’yi yarın kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘UMARIZ TÜRKİYE RUSYA’NIN NE OLDUĞUNU GÖRÜR’

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, İdlib’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde “Umarız Türkiye Rusya’nın ne olduğunu görür” dedi. Hutchison, “Umarım Cumhurbaşkanı Erdoğan, bizim onların geçmişinin ve geleceğinin müttefiki olduğumuzu görür” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU NATO GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

‘YAŞAMINI YİTİREN ASKERLER VAR’

Türkiye medyası haberleri olayın ardından girmezken sosyal medya hesaplarına Reyhanlı’dan gelen ses ve görüntüler düşmeye başladı.Gazeteci Aylina Kılıç, Twitter’dan “Rusya’nın İdlib’de TSK’yı yine havadan hedef aldığı ve yaşamını yitiren askerlerin olduğu iddia ediliyor” dedi.
 
Güvenlik analisti Metin Gürcan da sahada yaşanan son duruma ilişkin “Sözün bittiği yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Gürcan “BİR DAHA İDLİB HAKKINDA YORUM YAPMAYACAĞIM..ZİRA ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ……! Çok konuştuk, sözümüzün kıymeti olmadı maalesef…Maalesef….!!” ifadelerini kullandı.

 
Metin Gürcan, sahada gördüğünün “giderek koyulaşan gri” olduğunu söylüyor.

Twitter’da değerlendirmelerde bulunan Gürcan, “İdlib’te bir ‘başarı hikayesi’ olduğuna inanan ve bu doğrultuda paylaşımlar yapanlar da var. Bazen kendimden inanın şüphe duyuyorum. ‘Acaba ben mi bişey kaçırıyorum İdlib’te?’ diye. Sahaya bakıyorum: Gördüğüm ‘giderek koyulaşan gri’. Acaba ben mi bir şey kaçırıyorum?” dedi.

Yenişafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İdlib’deki Türk askerlerinin saldırıya uğradığını belirtti.

 
Rusya devlet televizyonu daha önce yayınladığı haberde, “Silahlı isyancılar ile Türk askerleri Rus ve Suriye uçaklarına yerden ateş açtı” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ