Hatay Barosu Başkanı: İl emniyet müdürü görevden alınmalı, polisler tutuklanmalı

Polislerin "Biz devletiz" diyerek gözaltına aldığı Hayat Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, İl Emniyet Müdürü'nün görevden alınması gerektiğini açıkladı. Dönmez, 'o polisler de tutuklanmalı' dedi.
Polisler tarafından yemek yediği restoranda, ailesinin yanında gözaltına alınarak sonrasında serbest bırakılan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, düzenlediği basın toplantısıyla yaşadıklarını anlattı.

Hatay Adliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Dönmez, “Polisin polis olduğunu vatandaşa nazik bir dille beyan etmesi gerekiyor. Kapalı mekânlarda yazılı emrin vatandaşa bildirilmesi gerekiyor. Bu bir zorunluluktur” dedi.

Baro Başkanı Dönmez, Hatay İl Emniyet Müdürü ile yaptığı konuşmayı da anlattı:


“İl Emniyet Müdürü, suç işleyen kamu görevlilerini korudu. Onların suç işleyen tavrına sahip çıktı. Bu yüzden İl Emniyet Müdürü’nün görevden alınması gerekiyor. O polisler hakkında ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan soruşturma başlatılması, açığa alındıktan sonra tutuklanmaları gerekiyor.”

Ekrem Dönmez kendisine kimlik soran polislerden makul bir gerekçe istemiş, bunun üzerine polisler, “Biz devletiz” diyerek kendisini gözaltına almıştı.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü de olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Genel Müdürlük, Dönmez’e ‘kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla direnme’ suçundan adli işlem yapıldığı belirtildi. Baro Başkanı’nın, sadece arama konusunda özel hukuki muameleye tabi olup kimlik ibraz etmeme gibi muafiyeti bulunmadığı bilgisi verilerek “Yapılan işlem rutin bir uygulama olup, herhangi bir kasıt söz konusu değildir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ